Na jihu Čech přibylo 22 případů Covid-19. V karanténě jsou učitelé 4 škol

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během úterý zaznamenali hygienici na jihu Čech 22 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Šestnáct nemocných se uzdravilo a vyléčených je nyní v jižních Čechách 440 a aktuálně pozitivních 243 osob.

Od pondělního do úterního večera vyšetřily laboratoře v regionu 400 suspektních vzorků a 57 vzorků od samoplátců. Z celkových 457 vzorků bylo 22 pozitivních. K nemocným přibylo třináct žen a devět mužů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V devíti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a ve třech s již dříve pozitivně testovanou osobou na pracovišti. Tři osoby se infikovaly při dovolené v Chorvatsku, dvě na Vysočině, jedna na koncertu v Tučapech na Táborsku a další na rodinné oslavě. Dva nové případy se týkaly cizinců, občana Ukrajiny a Moldávie, kteří byli s pozitivním výsledkem testováni po příjezdu do České republiky. V jednom případě se nám dosud zdroj nákazy nepodařilo zjistit. Šlo o samoplátce testovaného před odletem na Kypr,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 243 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 82 na Českobudějovicku, 43 na Strakonicku, 39 na Táborsku, 26 na Prachaticku, 22 na Jindřichohradecku, 17 na Písecku a 14 na Českokrumlovsku.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje také připomněla, že od pondělí platí další opatření Ministerstva zdravotnictví, týkající se mimo jiné povinnosti nošení roušek ve veřejných institucích, zdravotnických a sociálních zařízeních či MHD, mění se i podmínky pro pořádání hromadných akcí a podobně.

„Se začátkem školního roku jsme dosud museli rozhodnout o karanténě v případě učitelů čtyř jihočeských škol. K základním školám v Bavorově a Záboří na Strakonicku a Střední škole obchodu, služeb a řemesel v Táboře jsme dnes museli rozhodnout o karanténě i v případě pedagogického sboru Základní školy Fr. Křižíka v Bechyni, kde je pozitivní jeden člen pedagogického sboru, který byl ale v kontaktu s ostatními zaměstnanci školy,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Vzhledem ke každodennímu značnému nárůstu nových případů v posledních dvou měsících jihočeští hygienici doporučují preventivní nošení roušek nad rámec nařízených opatření. Především v uzavřených místech s větší koncentrací lidí kvůli ochraně osob v rizikových skupinách.