Spolujezdkyně zaplatila pokutu, nebyla připoutaná. O hodinu později jí pás zachránil život

ČESKOLIPSKO – Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích má povinnost připoutat se nejen řidič, ale každá přepravovaná osoba, pokud je sedadlo bezpečnostními pásy vybaveno. Nepřipoutané spolujezdkyni v malém Citroenu proto policisté udělili pokutu a žena se po domluvě připoutala. O hodinu později jí bezpečnostní pás při dopravní nehodě zachránil život.

Od čtvrtka do neděle probíhala na území republiky rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce, jejímž cílem bylo podpořit bezpečnost všech účastníků silničního provozu o posledním prázdninovém víkendu. „Dopravní policisté na Českolipsku v pátek zastavili vozidlo tovární značky Citroen C3 v obci Stružnice proto, že spolujezdkyně na předním sedadle nebyla připoutaná bezpečnostním pásem. Ženě za to uložili pokutu ve výši 200 korun a současně jí domluvili, aby bezpečnostní pás používala, protože jí může při nehodě zachránit život,“ uvedla policejní tisková mluvčí Ivana Baláková.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

V tu chvíli ještě nikdo z nich netušil, jak brzy se se může toto varování naplnit. Přibližně o hodinu později byla hlídka vyslána k dopravní nehodě do obce Jezvé, kde se střetla tři vozidla. Na místě muži zákona téměř nevěřili svým očím. Nejvíc poškozené auto byl právě citroen, který zhruba hodinu předtím kvůli nepřipoutané pasažérce zastavili. „Ke karambolu došlo poté, co vozidlo značky Citroen C5, jedoucí v koloně, zastavilo, aby odbočilo na pozemek u silnice. Za ním jedoucí řidič Citroenu C3 na něj včas zaraegoval, ale zezadu pak do něj nabourala Škoda Roomster, jejíž řidič vůz nedobrzdil a narazil citroen na odbočující auto,“ popsala nehodu mluvčí Baláková.

V té době byla spolujezdkyně na předním sedadle Citroenu C3 naštěstí už připoutaná. Kdyby jí dopravní hlídka ve Stružnici nedomluvila, zřejmě by tuto nehodu bez zapnutého bezpečnostního pásu nepřežila. „Utrpěla jen méně vážná zranění, se kterými byla hospitalizovaná v českolipské nemocnici. Ona sama to vnímá jako velký zázrak. V péči lékařů skončil i řidič Škody Roomster, jeho do nemocničního zařízení transportovala zdravotnická záchranná služba vrtulníkem,“ dodala tisková mluvčí.

Nad ženou bděli všichni svatí a zásluhu na tom, že přežila, mají zřejmě i policisté. V loňském roce zemřelo v České republice při dopravních nehodách 90 lidí, kteří během jízdy nepoužili bezpečnostní pás, dalších 184 nepřipoutaných lidí se zranilo těžce.

Proč používat během jízdy bezpečnostní pásy:

  • Pokud se nepřipoutáte, při nárazu vozu vaše tělo pokračuje stejnou rychlostí, jakou mělo vozidlo před nárazem, dokud nenarazí na čelní sklo, volant nebo airbagy (Newtonův zákon o setrvačnosti).
  • Pokud se nepřipoutáte, ohrožujete sebe i své spolujezdce, při nárazu vozidla je můžete zabít svým vlastním tělem.
  • Pokud máte ve vozidle airbag, musíte se poutat.  Airbag je doplňkový bezpečnostní systém. Pokud nejste připoutaní, může mít na vás „vystřelený“ airbag devastující účinek.
  • Na předním sedadle s airbagem nepřepravujte osobu menší 150 cm. Airbag je totiž konstruován tak, že počítá s osobou vyšší než 150 cm. Nižším osobám může při aktivaci způsobit vážná zranění v obličeji, v horším případě dokonce smrt zlomením vazu.
  • Dítě přepravujte vždy v autosedačce. 
  • Poutejte se i tehdy, když „je to jen kousek“.

Foto: Policie ČR