Šternberk zaplaví o víkendu historická auta. Můžete se těšit i na stoleté skvosty

ŠTERNBERK – Milovníci automobilové historie si jistě nenechají ujít další ročník tradičního setkání majitelů historických aut a motocyklů Ecce Homo Historic. Na proslulé trati Ecce Homo ve Šternberku se první zářijový víkend (5. a 6. září) uskuteční tradiční závod. Šternberk navštíví historická auta a motocykly, mezi kterými najdete i veteránské skvosty z dvacátých let minulého století. Dvoudenní koncept bude zachován i letos, přijďte se pokochat automobilovou historií.

V sobotu dopoledne proběhne tradiční výstava veteránů na Radniční ulici ve Šternberku, která začíná v 9 hodin. Ani letos nebude na Hlavním náměstí chybět představování unikátních strojů, kterého se ujme moderátor a znalec automobilové historie Lukáš Karásek. Vybírá si majitele opravdových unikátů, se kterými proběhnou krátké rozhovory a diváci se tak dozví víc o takových strojích. Ve 12 hodin proběhne vyhlášení výsledků anket. Během celého dopoledne můžete hlasovat v divácké anketě, který z automobilů a motocyklů se Vám líbí nejvíce, organizátoři budou také vyhlašovat dobové oblečení, TOP účastníky, nejstarší automobil a motocykl a podobně. Okolo půl jedné začnou veteránské vozy Radniční ulici opouštět a ve 12:45 hodin startují na Rally Ecce Homo Historic po okolí, kde budou tradičně plnit po cestě připravené úkoly. Večer bude zakončen společnou večeří na Hlavním náměstí, kde budou mít účastníci veškerý servis v podobě servírování jídla, pivo, nealko a podobně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

V neděli se dění přesune na legendární trať Ecce Homo, kde se bude soutěžit. Proběhnou dvě tréninkové a dvě soutěžní jízdy pravidelnosti. Pro nezasvěcené, v jízdě pravidelnosti je nejlepší ten, kdo dosáhne nejmenšího rozdílu mezi oběma jízdami. Porovná se čas první a druhé jízdy, a kdo bude mít nejmenší diferenci, stane se vítězem. Proto může zvítězit i ten nejpomalejší účastník, pokud se mu podaří zajet identické časy. To vše samozřejmě bez jakéhokoliv měřícího zařízení. Borci, co se pravidelně účastní Ecce Homo Historic, dokážou rozdíl mezi jízdami měřit na setiny vteřiny, což je téměř nemožné. V 17 hodin proběhne vyhlášení u radnice ve Šternberku (Horní náměstí 16), kde budou vyhlášeni vítězové jízdy pravidelnosti a vítězové Rally Ecce Homo Historic.

Doprovodný program na Hlavním náměstí, Šternberské slavnosti a Město v pohybu 2020, bude probíhat i letos. Začíná se už v pátek 4. září v 16:30 hodin, kdy program zahájí ŠAFA. Hostem pátečního programu je skupina Perutě, která vystoupí ve 20 hodin. Sobotní program na Hlavním náměstí odstartuje v  9 hodin a bude probíhat celý den až do půlnoci. Doprovodný program pro děti, jako je airbrush tetování, nafukovací skluzavka, dětské čtyřkolky a podobně, bude probíhat celé sobotní dopoledne. Ve večerních hodinách se můžete těšit třeba na Stracené Ráj (v 17:30 hodin) nebo na hlavního hosta, skupinu Děda Mládek Illegal Band (ve 21:00 hodin). Vstup na všechny akce je zdarma.