Bioodpad v Přerově nyní míří do nové kompostárny. Kompost si můžou koupit i občané

PŘEROV – Přerované sbírají bioodpad ze svých domácností a zahrádek už pátým rokem a na třídění si bezproblémově zvykli. Původní kompostárna z roku 2015 však už kapacitně nestačila zpracovávat sesbíraný bioodpad. Tento týden zahájila zkušební provoz nová část kompostárny, která zdvojnásobila původní kapacitu zařízení.

Zkušební provoz zahájila tento týden nová část kompostárny, která se nachází v přerovské místní části Žeravice. Protože původní stavba z roku 2015 už Přerovu kapacitně nestačila, bylo potřeba ji rozšířit. Přerované sbírají bioodpad ze svých domácností a zahrádek už pátým rokem a na novou komoditu k třídění si bezproblémově zvykli. Majitelé rodinných domů mají nádoby na bioodpad přímo u svého domu, velké hnědé kontejnery jsou i na sídlištích. Praxe ukázala, že průměrně každý Přerovan nastřádá ročně skoro 50 kilogramů biologicky rozložitelného komunálního odpadu, dále se pak v Žeravicích zpracovává veškerá tráva ze sečení travnatých ploch ve městě – a na tyto objemy už byla kompostárna zkrátka malá. „Původní kapacita byla 2 a půl tisíce tun bioodpadu ročně, teď můžeme zpracovávat 5 tisíc tun ročně – a nabízí se i možnost dalšího rozšíření, bude-li třeba,“ řekl provozně-technický náměstek Tomáš Lolek, provozně – technický náměstek Technických služeb města Přerova.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Nová část kompostárny obsahuje tři zastřešené boxy na dozrávání kompostu se skrápěním vodou a spodním provzdušňováním, dále plochu pro ukládání navezeného bio a dřevního odpadu – a pak veškeré vodní i odpadové hospodářství.Kompost, kterýv areálu žeravické skládky dozraje, se pak využívá pro zvelebování zelených ploch v Přerově – a přebytky si mohou v určených dnech vyzvednout Přerované. Hradí jen manipulační poplatek ve výši 150 korun a za to získají 300 kilo kvalitního hnojiva pro jejich zahrádky.

Stavba nové části kompostárny byla zahájena vloni v září, přišla na 13 milionů 200 tisíc korun a technické služby na její realizaci získaly dotaci ve výši 3 miliony 250 tisíc korun. Technické služby navíc letos investovaly téměř 6 milionů korun za drtič na dřevní hmotu a bioodpad, který umožňuje podrcení vstupního materiálu pro výrobu kompostu. Tím se kvalita přípravy kompostu a jeho produkce ještě zvyšuje.