Stavba protipovodňové ochrany v Brodě je v plném proudu. Bránit má životy a majetek 1500 lidí

Foto: Povodí Moravy, s. p.

UHERSKÝ BROD – V Uherském Brodě se od jara buduje dvoukilometrová ochranná linie, která má zajistit bezpečí jižní části města. Před velkou vodou bude bránit nejen životy a zdraví 1500 obyvatel, ale také majetek v hodnotě 900 milionů korun. Dokončena by mohla být za dva roky.

Povodní Moravy na jaře zahájilo výstavbu protipovodňové ochrany Uherského Brodu. Město by měla ubránit i před padesátiletou vodou. „Vlastní protipovodňová linie bude složena z ochranných zídek v délce přibližně 1400 metrů a zemní hráze v délce 600 metrů. Tato linie bude sloužit k přímému zabránění rozlivů povodňových průtoků do chráněného území. Uzávěrové šachty a hradidlové komory zabrání zpětnému natékání vod Olšavy kanalizační sítí do chráněného území,“ popisuje podobu protipovodňových opatření generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Součástí budou i čerpací stanice, které mají odčerpat vodu ze zástavby během povodní, kdy se hradidlové komory uzavřou.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Stavět se bude na pravém břehu Olšavy v úseku od silničního mostu v ulici Vlčnovská až po silniční most na ulici Šumická. „Práce jsme zahájili na jaře letošního roku. Příprava stavby i samotná realizace probíhá bez komplikací. V současné době probíhají práce na ochranných zídkách a jejich založení v celém úseku stavby,“ doplňuje Gargulák.

Pokud vše půjde podle plánu, protipovodňová ochrana by měla být hotova v říjnu roku 2022. Náklady dosahují výše 137 milionů korun.