Svezete se historickým vláčkem?

ilustrační foto

TÁBOR – Už jste se svezli historickým vláčkem na trati Tábor-Bechyně? Pokud ne, máte ještě několik šancí! Součástí Léta s Bechyňkou je i výstava o železniční trati Tábor–Bechyně a historických vozidlech, doplněná modelovým kolejištěm Pavla Kohoutka v Městském muzeu v Bechyni.

Verdikt zřídit mezi Táborem a Bechyní železniční dráhu padl na sklonku 19. století a zásluhou Františka Křižíka byla tehdy prosazena její elektrifikace. V roce 1903 pak zahájila provoz vůbec první elektrifikovaná dráha na území celého Rakouska-Uherska. Trať s sebou nese i několik dalších zajímavostí, jako například menší poloměr zatáček a sklon až 35 promile. Do Bechyně byla dráha prodloužena v roce 1928, a to díky mostu s poetickým názvem Duha. „Výstavbou bechyňské dráhy chtěl jsem dokázat, že český člověk umí tolik, co jiní a někdy i mnohem více,“ řekl František Křižík.

Cestu vláčkem můžete kromě návštěvy výstavy v Městském muzeu Bechyně doplnit ještě o procházkou po Naučné stezce Bechyňka, která mapuje nejen historii tratě, zajímavé osobnosti a lokomotivy, které na trati jezdí nebo jezdily, ale také zajímavá turistická místa. Nostalgické jízdy historickým vláčkem Léto s Bechyňkou vyjedou na své cesty už jen ve dnech 5., 12. a 13. září, tak buďte u toho!