Tipy na víkend: Čekají vás dny zaslíbené dětskému filmu, skvělému jídlu i středověké zábavě

Zlín Film Festival chystá zábavu pro malé i velké návštěvníky od 4. do 10. září. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Dlouho očekávaný Zlín Film Festival startuje už tento pátek a kromě filmů si v krajském městě užijete i nabitý doprovodný program. Gurmáni zamíří na Gastro Brod Festival a Havřický gulášfest do Uherského Brodu, na Rychlovský kotlík do Bystřice nebo Lovecké slavnosti do Valmezu. Do minulosti nahlédnete na hradu Malenovice a Kurovice. Za hudbou se vydejte na Zašovské slavnosti a na Kroužení Na Kruháči, kde vás kromě rockového nářezu čeká i sraz motorkářů. Víkend od 4. do 6. září bude rozhodně stát za to.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

ZLÍNSKO

Zlín

Krajské město v pátek ožije Zlín Film Festivalem. Tentokrát přinese více než 300 filmů z 50 zemí světa a již v úvodu nabídne několik filmových premiér. Zahajovacím snímkem festivalu bude hvězdně obsazená pohádka Největší dar, v sobotu poprvé uvidíte koprodukční snímek Smečka a v neděli zas soutěžní slovensko-německý film Léto patří rebelům. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, který naleznete na stránkách festivalu.

Nenechte si ujít jedinečnou přehlídku pohybových a volnočasových aktivit ze Zlína a okolí na Wannado Festivalu 2020. Zdarma si vyzkoušíte všechny sporty a zažijete dobrodružství na překážkové dráze Ninja Race, laserové biatlonové střelnici a v zóně Wannado odrážedel. Těšit se také můžete na setkání s úspěšnými sportovci, herci a moderátory ze zlínského Film Festivalu, autogramiády, exhibice a soutěže o hodnotné dárky. O jedinečnou atmosféru se postarají moderátoři na hlavním pódiu spolu s oblíbenými postavičkami ze světa Wannado – Bernilem, Keryanem, Meerfun a Nailou. Přijďte v sobotu od 10.00 na Stadion Mládeže.

V sobotu budou na Burešově pořádat tradiční Pohádkový les. Děti si mohou projít jednotlivá stanoviště, setkat se s pohádkovými bytostmi z Doubrav a Březůvek a ukázat svůj um v jednoduchých soutěžích a hrách. Na místě si vyzkoušíte malování na obličej, parádní skákací hrad nebo si zasoutěžíte s házecími letadélky. Pro malé i velké návštěvníky bude nachystané občerstvení i hodnotné ceny. Přijďte mezi 14.00 a 18.00 do areálu Dětského centra Burešov.

Výstava kostýmů Pohádky našeho dětství ve Zlatém jablku vám ukáže originály, které na sobě měli herci při natáčení klasických českých pohádek. Vidět je můžete ve Zlatém jablku každý den v běžné otevírací době.

Luhačovice

Dny slovenské kultury ovládnou Luhačovice po celé tři dny. Ve čtvrtek vystoupí od 15.00 na Lázeňském náměstí Folklorní soubor Karpaty a od 19.30 v Elektře vám snímek Meky představí populárního zpěváka Mira Žbirku. V pátek přijďte ve 14.00 k Jurkovičovu domu, kde vás čeká komentovaná procházka s CA Luhanka po stopách slovenského architekta Dušana Jurkoviče, v 15.00 zahrají na Lázeňském náměstí Funny Fellows a v 19.30 si přijďte do Lázeňského divadla na komedii Podfuk. V sobotu od 19.30 v Lázeňském divadle zažijete vystoupení uskupení Marco Čaňo & Cover Paradise, kteří představí v originálním instrumentálním podání hity Michaela Jacksona, Ariany Grande, Davida Guetty, Eda Sheerana a dalších.

Malenovice

Tradiční akce Stará řemesla na hradě Malenovice přinese ukázky tradičních rukodělných technik a experimentální tavbu železa. Budete moct nahlédnout do tajů kovářství, kovorytectví, drátenictví, včelařství, pečení chleba, perníkářství, tkalcovství, výroby dřevěných vidlí a užijete si tvořivé dílny a řemeslné stánky Nebudou chybět ani prohlídky hradu. Přijďte v sobotu mezi 10.00 a 18.00.

Pohořelice

Přijďte se stylově rozloučit s motorkářskou sezonou. Kroužení Na Kruháči nabídne v sobotu v Pohořelicích pořádný hudební nářez spojený s motorkářským srazem, který začíná ve 14.00. Na něj o hodinu později naváže spanilá jízda a večer vypukne rockový open-air festival na hřišti. Zahraje Aleš Brichta, Fireball, Deep Purple Koberec Band Revival, Limetall a Chaos in Head.

Valašské Klobouky

Tradiční život ve valašských dřevěnicích, umění zručných řemeslníků a kouzlo světnic provoněných chlebem vám poodhalí na Živých dřevěnicích s jarmakem ve Valašských Kloboukách. Návštěvníkům se také otevře Červený dům, Stará radnice i věž farního kostela, rukodělní výrobci nabídnou své zboží na jarmeku a příjemnou atmosféru dokreslí muzikanti. Přijďte v sobotu od 15 hodin.

Vlachovice

Zážitky, turistika, chuťovky ze sušeného ovoce, ale i kulturní zážitky a hlavně oddych na vás čekají v turisticko-zážitkovém Dni otevřených sušíren ve Vlachovicích. Spolek DOKOPY společně s majiteli početných vlachovských sušíren a majiteli dalších významných staveb pro vás na sobotu chystají už pátý ročník této ojedinělé akce. Veřejnosti a turistům se otevřou zajímavé stavby, z nichž některé jsou i dvě století staré. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede turistická trasa po vlachovských sušínách. Navštívit můžete i místní pálenici, Farmu Vrbětice nebo Bednářské muzeum. Mezi nimi  se budou pohybovat „šikovné cérky a robky“ ve vlachovském kroji z folklórního souboru Dokopyjan a spousta dalších muzikantů. Začíná se v 10.00.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Pro potěšení malých i velkých návštěvníků připravilo Muzeum Kroměřížska novou výstavu Kouzlo hraček. Výstava představí více jak 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Pobavit se můžete ve dvou interaktivních hernách a jako bonus je připravena dílnička, ve které si vyrobíte vlastní originální hračku. Přijďte do Galerie v podloubí.

Břest

Přátelé kol, starých dobrých mravů a úžasných klobouků vás zvou na pátý ročník Spanilé jízdy po krásách břestských humen. Všichni se sejdou v sobotu ve 13.30 na Rajčudě, technická přejímka kol bez přehazovačky a cvrka začíná ve 14.00.

Bystřice pod Hostýnem

Folklorní setkání Okolo Strážnice – Podhostýnské září vás v pátek v 19.30 zavede na nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem. O zábavu se postará Cimbálová muzika DANAJ ze Strážnice se svými sólisty a Malou taneční skupinou, součástí programu bude i ochutnávka vín a představení krojů a regionu Strážnicka.

Sbor dobrovolných hasičů Rychlov vás zve na 3. ročník soutěže ve vaření guláše Rychlovský kotlík. Soutěž družstev ve vaření kotlíkového guláše se uskuteční v sobotu na Skále v Rychlově. Začíná se od 13.00, o hodinu později vystoupí country kapela GRASSBAND a od 18 hodin je vystřídá skupina Tři veteráni.

Holešov

Dny města Holešov nabídnout dva dny kultury a zábavy. Užijete si koncert The People nebo Support Lesbiens, podpoříte své favority v mistrovství světa v přejezdu vodní lávky a podíváte se na vystoupení dětí z místní ZUŠky. Podrobný program naleznete na webu města.

Rodiče s dětmi v neděli vyrazí do Smetanových sadů, aby změřili síly v Závodu kočárků. Čeká vás odpoledne plné sportu a zábavy, závody dětí na odrážedlech a malování na obličej. Registrace začíná ve 14.00.

Jankovice

V sobotu „U Železňáku“ proběhne Jankovská traktoriáda, tedy 5. ročník závodu malotraktorů domácí výroby. V kategoriích benzin, diesel a speciál si řidiči sjedou dovednostní disciplínu, tahání břemene a okruh. Začíná se od 13.00.

Kurovice

Na hradě Kurovice u Holešova se uskuteční další ročník Historických dnů. V rámci dvoudenních slavností máte jedinečnou možnost dozvědět se na prohlídkách s průvodcem něco o historii tohoto zajímavého objektu. Na parkánu se budou po oba dny střídat se svými vystoupeními šermířské skupiny, historické tance a dobová hudba. V sobotu je už tradičně připravena soutěž šermířských choreografií Kurovický Mortschalg a také podvečerní cyklus odborných přednášek v útrobách samotného hradu. Dále uvidíte mušketýry, historické bitky a můžete  ochutnat  i speciality z historické kuchyně. V neděli po téměř čtyřech stoletích navštíví Kurovice opět vévoda Albrecht z Valdštejna se svým doprovodem.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Derflanské hody oživí sobotu a neděli v Sadech. Začne to v 11.00 obchůzkou po dědině a ve 20.00 bude následovat venkovní hodová zábava před kulturním domem, kde zahraje cimbálová muzika Dolina a dechová hudba Blatnička. Nedělní program začne v 10.30 mší svatou a od 14.00 bude pokračovat vozením berana.

Na první letošní burčák si přijďte přímo do Sklepů Mařatice. Vychutnáte si ho v areálu Mařatského dvora s krásným výhledem na Uherské Hradiště a široké okolí. Začíná se v sobotu v 11.00, od 19.00 bude hrát cimbálová muzika CimbalMuzik.

Hradišťský „jednosvětový blešák“ je zpět. Uskuteční se na oblíbené Koruně. Od 14.00 vás čekají doprovodné akce Jednoho světa, skvělé dobroty a jedinečná atmosféra.

Dolní Němčí

Přijďte strávit sobotní odpoledne v Muzeu Na Mlýně v Dolním Němčí na akci Vaření trnek. Na programu je vaření a ochutnávka povidel, folklorní i pěvecká vystoupení místních souborů. Začíná se ve 14.00 hodin.

Uherský Brod

Svátek všech milovníků výtečného jídla Gastro Brod Festival se bude konat pod širým nebem na louce za Muzeem J. A. Komenského. Tento velmi úspěšný festival se v Uherském Brodě představí letos po třetí. V sobotu od 10.00 do 18.00 vás čeká bohatý kulinářský i kulturní program.

První ročník Havřického Gulášfestu nabídne v Brodě další nálož dobrot. V sobotu na fotbalovém hřišti TJ Tatran Havřice budou moct návštěvníci ochutnat a zhodnotit výtvory soutěžních týmů a poslechnout si příjemnou hudbu. Začíná se už v 9.00.

 

VSETÍNSKO

Až do konce září objevujte s medvědem Jurou krásy Valašsko. Regionální hra Poznáváme Valašsko vás zavede na dvacet známých i neznámých míst, kde jsou ukryta razítka. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout plánek, posbírat razítka a v následném slosování můžete vyhrát zajímavé ceny.

Vsetín

Na zámku Vsetín proběhne v pátek od 18.30 Netopýří noc. Čeká vás zajímavá přenáška muzejního zoologa Zdeňka Tyllera a chiropteroložky Terezy Žákové o životě netopýrů. Kromě zajímavého povídání se můžete těšit i na ukázky živých exemplářů a vycházku do Panské zahrady spojenou s pozorováním lovících netopýrů.

Rožnov pod Radhoštěm

Již po deváté se sjedou majitelé skútrů na neopakovatelnou akci Po Valašsku na skútru. Všichni se setkají a areálu Camping Rožnov už v pátek na seznamovacím večírku, v sobotu ve 13.30 pak vyjedou z náměstí po krásách Valašska a večer bude čas na občerstvení, zábavu, hudbu, soutěže a relax. V neděli v 10.00 se vyrazí na Pustevny, kde po 6 letech vstal z popela Libušín.

Valašské Meziříčí

Bohatý program s rybářskou a mysliveckou tématikou nabídne akce Lovecké slavnosti, která proběhne v neděli od 14.00 v areálu zámku Lešná. Čeká vás spousta zábavy pro celou rodinu, pohodová atmosféra i vůně zvěřinových a rybích specialit. Organizátoři připravují sokolnickou show, vystoupení kynologů s loveckými plemeny psů, výstavu rybích trofejí, ukázku vábení různých druhů zvěře nebo prezentaci rybářského sportu. Děti se mohou pobavit při kvízové stezce zámeckým parkem a odpoledne zpříjemní cimbálová muzika Bača.

Dny města Valašské Meziříčí chystají 11 zajímavých akcí v 11 dnech. V pátek od 15.00 do 20.00 vás čeká Festival volného času s Domečkem. V SVČ Domeček zažijete workshopy, kroužky, hudební vystoupení a zábavu pro malé i velké. V sobotu zajděte na Bazárek za dobrou věc, kde nakoupíte darované věci a podpoříte dvě handicapované děti z města. Součástí programu budou dílničky pro děti a prohlídka hasičského auta. Přijďte na nádvoří zámku Žerotínů mezi 9.00 a 18.00.

Výstava s názvem Barevný svět vychází z projektu, za který Muzeum regionu Valašsko získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria Musaealis. V zámku v Lešné se s barvami seznámíte z pohledu fyzika, biologa, malíře, keramika, technika a dokonce i psychologa. Čeká vás tajemná temná komora, ve které budete měnit barvu jako chameleoni, na interaktivních stolech si namícháte barvy podle libosti a prostřednictvím nejrůznějších optických iluzí zjistíte, že barva není nic jiného, než pouhý vjem našeho mozku. Výstavu si můžete užít až do konce října.

Zašová

Letošní Zašovské slavnosti budou výjimečné, obec totiž slaví 650 let od svého vzniku. Akce se uskuteční po oba dny a součástí bude také Gastrofestival LoveFOOD. Podrobný program naleznete na stránce akce.