Dny otevřených památek i atraktivní kulturní program, Olomouc zahájí Dny evropského dědictví

OLOMOUC – Národní zahájení Dnů evropského dědictví letos proběhne v Olomouci v sobotu 12. září na Horním náměstí. Město si připomíná 20 let od zápisu barokního sloupu Nejsvětější trojice do světového dědictví UNESCO. Dny evropského dědictví v Olomouci jsou spojeny s bohatým kulturním programem, komentovanými prohlídkami města, koncerty a jinými. Pravidelně však především nabízí možnost navštívit památky, instituce a objekty, které jsou mnohdy v průběhu roku veřejnosti nepřístupné. Letos se zpřístupní sedm desítek památek.

Město si pro tyto dny připravilo skutečně bohatý a atraktivní program. Už ve čtvrtek 10. září si můžete ve 21 hodin na Horním náměstí v Olomouci poslechnout jedinečný open air koncert nové olomoucké kapely INDICAN s orchestrem Moravské filharmonie spojený s vizuální show. Další den, v pátek 11. září můžete na stejném místě zhlédnout exkluzivní baletní open air koncert s hvězdami baletu Moravského divadla Olomouc. Jeden z vrcholů oslav obstará videomapping a audiovizuální show na Sloupu Nejsvětější Trojice s názvem Modlitba pro Olomouc. „Je inspirovaná modlitbou za planetu Zemi papeže Františka,“ podotkla náměstkyně Záleská. Odehraje se hned třikrát, každou víkendovou noc od čtvrtku do soboty vždy ve 22 hodin. Horní náměstí bude celou dobu zdobit květinový koberec s barokními vzory o rozměrech 5,6 × 9,5 metru.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Slavnostní národní zahájení Dnů evropského dědictví proběhne v sobotu 12. září v 10 hodin na Horním náměstí v Olomouci. „Je to vskutku mimořádná událost. Nejen že bude v Olomouci ministr kultury Lubomírtě Zaorálek, ale také několik desítek starostů a primátorů z českých měst, mezi nimi i ti, kteří spravují památky UNESCO, a také zahraniční hosté,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Od 10:30 až do 22 hod. pak na náměstí uslyšíte šňůru koncertů různých interpretů. Připraven je bohatý doprovodný program, v rámci kterého na vás čekají koncerty, divadla, filmové projekce, výstavy, tvůrčí dílny pro děti, jarmarky, místní pivovary, regionální vína a gastronomie.

Desítky otevřených památek

Očekávané Dny otevřených památek jsou připraveny na sobotu 12. a neděli 13. září. Mezi největší taháky bude patřit freskový sál v Základní škole Komenium, Jihoslovanské mauzoleum, které se veřejnosti otevře pouze v sobotu mezi 10. a 14. hodinou, nebo fort Tafelberg, který je v areálu fakultní nemocnice.Seznam všech přístupných památek najdete v detailním programu Dnů evropského dědictví, který přinášíme na konci tohoto článku. Už od pondělí 7. září jsou pro vás připraveny komentované prohlídky a procházky, jejichž seznam najdete také v detailním programu. Proběhne také několik výstav. Podrobný program najdete ZDE.

h