Za co byste neměli platit u zubaře. Zajímá vás, kolik za tyto úkony obdrží lékař od vaší pojišťovny?

Ilustrační foto

Jedna známá se drží pravidla chodit k zubaři zásadně po výplatě, nikoli před ní. A to stav jejího středně zralého chrupu je velmi uspokojivý. Nelze se jí však divit. Plombu pod tisícovku už většinou nepořídíte. Naštěstí ne za všechno musíte u zubaře platit. Jaké lékařské úkony byste měli mít tzv. zdarma? A kolik za takové ošetření za vás zaplatí lékaři pojišťovna?

Kdo, co a komu platí

Dnes volně navazujeme na náš nedávný článek o placení u zubaře. Nejprve je třeba upozornit na jednu zásadní věc. Váš zubař musí mít smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Pokud ji mít nebude, pak k němu můžete samozřejmě chodit také, ale musíte počítat s tím, že zaplatíte za veškeré provedené úkony i za veškerý použitý materiál. Pokud mezi ním a vaší pojišťovnou existuje smluvní vztah, pak některé základní úkony platit nebudete, protože je za vás uhradí lékaři právě vaše pojišťovna. A odkud vezme peníze ona? Z velké části z finančních prostředků, které odvádí ve formě zdravotního pojištění pracující občané (tedy zaměstnanci, zaměstnavatelé a OSVČ). Za děti, studenty do 26 let, starobní důchodce a některé další osoby platí toto pojištění stát. Takže ani ony nebudou muset u zubaře uvedené výkony hradit.

Kde zjistit, za co neplatíte

Celkový seznam úkonů, za které nebudete u zubaře platit, najdete v tzv. úhradové vyhlášce platné vždy pro určité období (konkrétně příloha č. 11 k vyhlášce č. 268/2019 Sb.). Lékař, který má smluvní vztah s vaší zdravotní pojišťovnou, má povinnost nabídnout vám nejdříve variantu ošetření, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tedy například amalgámovou plombu a nikoli hned plombu z materiálů, které si budete muset uhradit sami. Samozřejmě druhou věcí je, která z těch variant bude pro vás ze zdravotního hlediska optimální. Nakonec možná dobrovolně skončíte u zubní výplně za dva tisíce.

Prohlídky zdarma

U zubaře nebudete platit za komplexní vyšetření při registraci a následně za každoroční preventivní prohlídky. Zde zdůrazněme, že ročně se jedná o dvě preventivní prohlídky a je ve vlastním zájmu pacienta, aby je svědomitě dodržoval, protože zanedbaný problém se mu později  výrazně prodraží. Preventivní prohlídka zahrnuje profylaktické odstranění zubního kamene a kontrolu ústní hygieny. Mezi časté dotazy patří, proč vás zubař posílá na dentální hygienu, když by vám měl kámen očistiti sám. Důvodem je, že je mu hrazeno pouze preventivní odstranění kamene, nikoli práce v zubním kamenolomu, což je typické pro pacienty se zvýšeným sklonem k tvorbě zubního kamene a s nesprávnou technikou čištění zubů.

Trhání zubů nebude bolet vaši peněženku a možná ani vás

Extrakci zubu za vás rovněž hradí pojišťovna. S vytržením či vrtáním zubu je spojený dotaz týkající se umrtvení. Pokud vám injekční lokální anestezii indikuje lékař, pak je vám plně hrazena. Rovněž zhotovení rentgenového snímku je zdarma.

Standard zdarma

Mezi výkony, které nebude hradit, pokud se dohodnete na standardním provedení, nejčastěji patří: léčba onemocnění dásní či zánětu nervu, ošetření zubních kanálků a zubní výplně, tj. plomby. Jelikož existuje více metod ošetření, může se stát, že právě ta standardní pro vás nebude nejvhodnější a bude lépe si připlatit. Toto by však s vámi měl stomatolog vždy předem probrat. Nicméně, praxe je mnohdy taková, že lékař postupuje rutinně a rozhodně nemá pocit, že by měl pacientovi něco vysvětlovat. Pak se ozvěte, máte na to právo, a to rovnou ze zákona.

Kolik inkasuje lékař od zdravotní pojišťovny? Od července je to opět více

Úkony, které si pacienti neplatí, hradí lékaři smluvní zdravotní pojišťovny. Ceny jsou stanoveny výše uvedenou vyhláškou, to znamená jsou stejné pro všechny lékaře bez rozdílu. Ceny se pravidelně navyšují. K poslednímu navýšení cen došlo k 1.7. 2020. Pro ilustraci přinášíme ceny některých výkonů.

Výkon                                                                                    Aktuální cena            Cena dříve

Komplexní vyšetření při registraci                                         568 Kč                        495 Kč

Preventivní prohlídka                                                             522 Kč                        455 Kč

Intraorální rtg. snímek (tzv. rentgen v ústech)                        86 Kč                         75 Kč

Extraorální rtg. snímek                                                          264 Kč                        230 Kč

Infiltrační anestezie (umrtvení tkáně injekcí)                       115 Kč                        100 Kč

Vytržení stálého zubu                                                            361 Kč                         315 Kč

Čas strávený dopravou za imobilním pacientem                 247 Kč                        215 Kč

Provizorní ochranná korunka                                                212 Kč                        185 Kč

Ošetření a vyšetření autistického pacienta

nebo pacienta s jinou psychiatrickou diagnózou                   577 Kč                        503 Kč