Jihlava zve návštěvníky na Evropský týden mobility

 

JIHLAVA – Týden od 16. do 22. září bude v Jihlavě plný akcí s tematikou udržitelné dopravy a zdraví. Všechny akce budou probíhat v rámci Evropského týdne mobility. Na víkend navíc připadne oslava 111 let od vzniku jihlavské MHD.

Týden mobility bude zahájen ve středu 16. září Jihlavským dnem zdraví. Na Masarykově náměstí se objeví stánky se zdravotnickou tématikou. „Bude zde například velký testovací stan Státního zdravotního ústavu, kde bude možné nechat si otestovat základní zdravotní parametry. Přítomni ale budou i zástupci Psychiatrické nemocnice Jihlava a Centra duševního zdraví,“ doplnila koordinátorka projektu Zdravé město Alice Jandejsková. Součástí celodenního programu bude také sbírka kol a brýlí pro Afriku nebo slaňování hradeb v Parku Gustava Mahlera.

Čtvrtek zcela ovládne druhý ročník branného závodu, v pátek pak bude slavnostně otevřeno zrekonstruované dětské dopravní hřiště a večer si návštěvníci budou moci zajezdit na kolečkových lyžích. V rámci celotýdenního programu nebudou chybět ani kreativní dílny pro děti, možnost ochutnávek zdravých svačin či školička in-line bruslení. Úterý 22. září se stane dnem bez aut, kdy začne druhý ročník akce Pěšky do školy. Celý týden mobility uzavře cyklojízda, která bude doplněna soutěží o nejlépe vyzdobené jízdní kolo.

111 let MHD v Jihlavě

Sobota a v neděle 19. a 20. září proběhnou ve znamení oslav 111 let MHD. Na Masarykově náměstí budou k zhlédnutí dvě desítky historických i nejmodernějších vozidel MHD, samozřejmě včetně nových parciálních bateriových trolejbusů. „Největším lákadlem budou takzvané retro jízdy z Masarykova náměstí, při kterých se každých 5 minut vydají na okružní cestu po městě vozy zapůjčené z Národního technického muzea v Brně nebo z dopravních podniků v Brně, ve Zlíně a Pardubicích. Budou zde zastoupeny všechny vozy, které v Jihlavě jezdily od padesátých let minulého století,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku Jihlava Radim Rovner. Navíc bude pro všechny návštěvníky po oba dny jízda MHD zcela zdarma.