KORONAVIRUS: Šíření nákazy roste, roušky budou od zítřka nutné všude napříč republikou

Zdroj: Pikist

Česko – Šíření nového typu koronaviru nabývá v Česku na obrátkách a situace se vyvíjí mnohem rychleji, než jak reaguje semafor aktualizovaný jednou týdně – v pátek. Právě proto se hygienici ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví rozhodli pro zavedení plošných, celorepublikových opatření. Ochrana nosu a úst tak bude počínaje zítřkem nezbytná napříč celou republikou, a to ve všech uzavřených prostorech (včetně společných prostor škol), ale i ve firmách. Tam bude platit pravidlo, že nosit ji nebudou muset jen zaměstnanci, kteří pracují na pracovištích, kde je možné udržet rozestupy minimálně dva metry.

Ačkoliv donedávna se čeští vládní představitelé chlubili tím, jak skvěle situaci Česká republika zvládá, nyní se mince obrátila. Při pohledu do okolních zemí je situace v Česku výrazně horší a koronavirus se u nás šíří se rychleji než v Polsku, Německu či Rakousku. Zatímco Česko atakuje hranici 50 nově nakažených na 100 000 obyvatel, např. Polsko a Slovensko ještě nepřekročilo hranici deseti nových případů na 100 000 lidí. Podobně rychle jako v Česku roste nákaza v Chorvatsku, nejvyšší nárůst v Evropě hlásí Černá Hora a Moldávie. Situace v Česku je ale např. 8x horší než v Německu, a tak není divu, že některé evropské země si již situace u nás začínají všímat. Belgie a Německo tak Prahu již považují za rizikovou a nutností pro všechny, kdo do těchto destinací zamíří, bude buď (negativní) test na koronavirus, nebo karanténa.

Konkrétně za včerejší den v Česku přibylo rekordních 1164 potvrzených případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší počet nově diagnostikovaných na našem území od počátku pandemie. Přes 200 případů přitom připadá jen na území hlavního města Prahy. I proto metropole se zaváděním zvláštních opatření začala dříve – a zavedla povinné nošení roušek v obchodech a obchodních centrech. „Z mého pohledu by ani tak nemusel vadit počet nakažených, kdyby byl nízký počet komunitních přenosů. Aktuálně ale dochází k masivnímu nárůstu počtu pozitivních a u více než 30 % z nich není znám původce. My se tak snažíme zaměřit na to, co jako město můžeme ovlivnit. Budeme navyšovat počet testovacích míst, jejichž stávající kapacita je sice dostačující, ale problém je jejich dostupnost a dosažitelnost třeba pěšky. Není totiž vhodné, aby člověk s podezřením na koronavirus cestoval MHD. Soustředíme se také na školství – jednáme o vydání respirátorů do škol a také chceme zajistit kapacity pro hospitalizaci,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib a dodal, že v dohledné době nelze počítat s tím, že by se zavedená opatření začala rušit – základním předpokladem pro tuto praxi je totiž právě snížení podílu komunitního přenosu. Naopak vzhledem k tomu, že epidemiologové spíše čekají další nárůsty nových pacientů, Praha již jedná o dalších podobách preventivních opatření, např. povinné desinfekci rukou při vstupu do společných prostor.

Nutno ale říci, že nejen Praha je problematická. I jiné regiony se již začínají potýkat s narůstajícím počtem nově nakažených (např. na Pelhřimovsku je situace ještě horší než v Praze) a podle hlavní hygieničky Rážové lze očekávat, že prakticky celé Česko bude při pátečním zhodnocení situace vyznačeno minimálně zeleně, což značí počínající šíření nákazy. Je ale třeba dodat, že rozdíl oproti jaru je, že aktuálně je více jak 50 % všech nakažených ve věku do 33 let, zatímco právě v počátcích epidemie koronavirem trpěla zejména starší populace. Ačkoliv tedy situace nepochybně není zrovna příznivá, minimálně počty hospitalizovaných a těch, kdo jsou ve vážném stavu, ještě nejsou nijak alarmující (ačkoliv samozřejmě rostou). Aktuálně je hospitalizováno 234 osob, z nich je 62 ve vážném stavu.

„Výskyt je vyšší, podstatné ale je, jak vypadá stav hospitalizovaných a zemřelých. To rozhodnutí, které teď přišlo, reaguje na vývoj situace. Je třeba brát ho vážně. Roušky nejsou projevem nesvobody, jak někteří stále opakovali. O tom, jak přistoupit k distribuci ochranných prostředků pro seniory budeme jednat dnes večer,“ uvedl pak premiér Andrej Babiš. Ten se také staví negativně k aktivaci Ústředního krizového štábu, což je další z témat, o němž by vláda na základě podnětu ministerstva vnitra měla večer jednat.