Prázdniny už skončily, lákavé akce na památkách nikoliv. Přesvědčte se

PLZEŇSKÝ KRAJ – Od začátku sezóny do konce srpna plzeňské památky doposud navštívilo téměř 190 tisíc osob. S koncem prázdnin sezóna na památkách v Plzeňském kraji však ještě nekončí. Správy památkových objektů si pro vás připravili řadu lákavých akcí.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

12. – 13. 9., 19. – 20. 9.

Červené Poříčí, Nebílovy, Kozel, Švihov

vstup zdarma, přednáška

V letošním roce zámky Červené Poříčí, Nebílovy, Kozel a hrad Švihov nabízejí návštěvníkům po oba víkendy, 12. a 13. 9. a 19. a 20. 9., vstup bez placení. „Po předložení vstupenky z jednoho z výše jmenovaných objektů máte vstup na druhou památku zdarma. Volná vstupenka se vztahuje pouze na jednotlivce a rodinné vstupné na standardní prohlídkové okruhy“, upřesňuje tisková mluvčí NPÚ v Českých Budějovicích Markéta Slabová. Památky budou otevřeny mezi 10. až 16. hodinou.

Kromě toho se v sobotu 19. 9. na hradě Švihov můžete účastnit přednášky nazvané Odhalená tajemství valdštejnských renesančních stropů z Dobrovice, kterou doplní tematická prohlídka. „Počátkem 50. let 20. století byly na hrad Švihov převezeny renesanční stropy ze zámku v Dobrovici u Mladé Boleslavi. Jeden ze stropů dnes mohou návštěvníci obdivovat v tanečním sále švihovského hradu, druhý na svou instalaci v horním sále severního paláce stále čeká. Jak to všechno se stropy bylo, proč byly před polovinou 19. století v dobrovickém zámku sejmuty a uloženy na osm desítek let v sýpce v Bělé pod Bezdězem, odkud se posléze dostaly na Švihov“, ozřejmil kastelán Lukáš Bojčuk. Taje a úskalí restaurování nebo z jakých předloh renesanční umělci vytvářející strop pro Jindřicha z Valdštejna vycházeli, to vše prozradí v odborné přednášce restaurátorka Hana Čobanová. Návštěvníci budou mít v rámci akce možnost prohlédnout si nejen strop již instalovaný, ale také části stropu, které na instalaci teprve čekají. Začátek akce je v 14:00.

KULTURNÍ AKCE – MONASTÝROVÁNÍ

kláštery Plasy a Kladruby

12. 9. 2020

Další speciální prohlídky z cyklu Monastýrování se v měsíci září tradičně zaměří na architekturu. V klášteře Plasy 12. 9. představí dílo burgundského architekta Jana Baptisty Matheye a pozadí jeho spolupráce s plaským klášterem, kde sehrály významnou roli vztahy plaského opata Ondřeje Trojera s arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna. „Pozvání přijal speciální host, historik umění doktor Richard Biegel z Ústavu dějin umění FF Univerzity Karlovy, který si pro návštěvníky připraví přednášku na téma Mathey – Valdštejnův architekt v Plasích, po níž bude následovat komentovaná procházka klášterním areálem“, upřesnil kastelán Pavel Duchoň. Začátek je v 13:30 hodin.

V klášteře Kladruby se v sobotu 12. 9. prohlídky zaměří na architekturu klášterního areálu a interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho Aichela. V rámci prohlídky bude zpřístupněn i kůr varhan, kde návštěvníky provede varhanice Ivana Odvodyová. Začátky prohlídek v 10:00 a 15:00.

BAROKO HORŠOV 2020

13. 9., 16:00 – 20:00

festival – komentované prohlídky, ukázky tance, sokolnictví, ohňostroj

Správa hradu a zámku Horšovský Týn se v neděli 13. 9. zapojí do festivalu Baroko Horšov 2020 komentovanými prohlídkami kostela Všech svatých v Horšově se začátky v 17:00, 18:00 a 19:00. Kromě toho se můžete těšit také na komentované prohlídky horšovského hospodářského dvora, ukázky dobových tanců a sokolnického umění, lukostřelbu nebo projížďky v kočáře. Akci zakončí barokní ohňostroj.

DNY ŠUMAVSKÉHO TROJHRADÍ

hrady Rabí a Velhartice

26. – 28. 9. 2020

Prodloužený svatováclavský víkend (26. – 28. 9.) nabídne na hradech Velhartice a Rabí netradiční prohlídky zaměřené na středověké stravování a stolování v rámci projektu Dny Šumavského Trojhradí. Na Velharticích pozvednete číši s Buškem, na hradě Rabí se během prohlídek mimo jiné dozvíte, jaká jídla se objevovala na středověkých stolech, co bylo vyhledávanou pochoutkou, anebo co jste neměli dělat během svátečního oběda. Prohlídky na hradě Rabí budou po všechny tři dny začínat v 10:30 a 13:30. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek na 15 osob doporučujeme rezervaci předem na emailu: rudova.hana@npu.cz.

HUDBA

Hrad Švihov

Kladivo na pýchu – rocková opera

12. 9., 19:00

Divadelní spolek Za oponou Klatovy uvede na hradě Švihov v sobotu 12. 9. od 19:00 původní klatovskou rockovou operu Kladivo na pýchu, autorů Miloše Bešty (hudba) a Jana Petrička (libreto). Historický opus na motivy pověsti O jedné pošetilé lásce a jejím tragickém konci vás zavede na tvrz v Běšinech u Klatov, kde se na počátku 16. století odehrál příběh o lásce, pýše a zradě v kontextu tehdejší temné inkviziční doby. „Rocková opera o 22 skladbách dává prostor výhradně umělcům z Klatov a okolí a přináší nevšední hudební zážitek v tomto netradičním žánru“, dodává kastelán Lukáš Bojčuk.

Gutta aneb Středověká hudba
26. 9., 11:00 – 16:00

Čas mezi jednotlivými prohlídkami hradu Švihov návštěvníkům zpestří ukázky středověké hudby v podání známé skupiny Gutta na hradním nádvoří.

Zámek Kozel
15. 9., 19:00

Haydnovy hudební slavnosti – koncert Tria Goldberg

Festival staré hudby Haydnovy hudební slavnosti pokračuje na zámku Kozel v úterý 15. 9. koncertem Tira Goldberg, které představuje jedinečné spojení houslí, violy a kontrabasu. V jejich podání zazní Goldbergovské variace na Johanna Sebastiana Bacha. Začátek v 19:00.

Zámek Nebílovy
30. 9., 18:00

Baroque Semper – Z Valdštejnské hudební sbírky – koncert Solaris 3

Na zámku v Nebílovech se ve středu 30. 9. uskuteční koncert klavírního tria Solaris 3 pod názvem Baroque Semper – Z Valdštejnské hudební sbírky. Na programu zazní díla Josepha Haydna, Ludviga van Beethovena a Arnolda Schoenberga. Začátek koncertu v 18:00.