Prostějovské hanácké slavnosti se uskuteční tento víkend. Koronavirová opatření se jim nevyhnou

PROSTĚJOV – O víkendu se uskuteční tradiční Prostějovské hanácké slavnosti. U příležitosti hodů a svátku kostela Povýšení svatého Kříže se koná již osmatřicátý ročník. Slavnosti s lidovým jarmarkem nabídnou dvoudenní kulturní programem a přehlídku hanáckých souborů. Ani této akci se bohužel nevyhnou opatření proti koronaviru.

Sobotní program odstartuje v 15 hodin na náměstí T. G. Masaryka a potrvá až do 19 hodin. V neděli 13. září se v časech 7:30, 9 nebo 10:30 hodin uskuteční hodová mše svatá v kostele Povýšení svatého Kříže. Program slavností pak bude pokračovat od 8:00 hodin na pódiu na náměstí T. G. Masaryka. Vrcholem nedělního programu bude koncert známé slovenské zpěvačky a skladatelky Kataríny Knechtové s kapelou. Oblíbené projížďky historickým kočárem budou probíhat od 10 do 17 hodin. Kompletní program přinášíme pod článkem. Po celý víkend budou slavnosti doprovázet kolotoče a mnoho stánků s nejrůznějším sortimentem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Hygienická opatření

„Pódium, na němž bude probíhat kulturní program, bude přesunuto před radnici. Pomocí mobilních zábran bude vytvořen jeden sektor pro max. 1000 osob, vstup do sektoru bude umožněn ze dvou stran, od Avatarky a od Dési přes elektronické turnikety, které budou zaznamenávat momentální počet osob v ohrazeném prostoru, čímž se zajistí, že nikdy nebude v jednom čase na jednom místě víc jak 1000 návštěvníků,“ vysvětluje náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Stánků bude letos pouze sto a budou rozmístěny ve vzdálenostech minimálně 3 metry od sebe. Navíc budou umístěny nejen na náměstí T. G. Masaryka, ale také na Pernštýnském a Žižkově náměstí. Tím že se stánky oddělí od sebe a umístí kromě nám. T. G. Masaryka i na ostatní plochy, výrazně se sníží koncentrace osob v jednom prostoru. Je zrušen průvod Hanáků, který tvořil součást programu. Je zrušeno i tradiční přijetí hodovníků primátorem města Prostějova. „Nechceme rušit hody jako takové, ale jsme nuceni přistoupit k těmto opatřením, abychom minimalizovali riziko šíření nákazy. Každopádně zachovejme chladnou hlavu a dodržujme hygienická opatření. Věřím, že i s těmito omezeními se dají letošní hody prožít příjemně a v klidu,“ říká primátor František Jura.