Na jihu Čech se nakazilo dalších 36 lidí. Vyšší nárůst je na Táborsku

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během pondělí zaznamenali hygienici na jihu Čech 36 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 623 a aktuálně pozitivních 570 osob. Ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje také upozorňuje, že se vyšší výskyt koronaviru v posledních dnech objevuje v Soběslavi a okolních obcích.

Od nedělního do pondělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 237 vzorků, žádný od samoplátců. Z celkových 237 vzorků bylo 36 pozitivních. K nemocným přibylo devatenáct žen a sedmnáct mužů. „Ve dvanácti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a v pěti na pracovišti. Osm kontaktů bylo školních. Tři osoby se infikovaly na oslavě svatby, tři v Praze, jedna na Moravě, jedna na dovolené v Bulharsku a další tři při léčebném pobytu ve Františkových Lázních, kde je stále aktivní velmi rozsáhlý cluster s desítkami pozitivních osob,” uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Vyšší počet nových případů za posledních několik dnů hygienici zaznamenali na Táborsku, konkrétně v Soběslavi a jejím okolí. „Musím upozornit na skutečnost, že z dnešních šestatřiceti nových případů devatenáct registrujeme na Táborsku, především pak v Soběslavi a několika okolních obcích. Táborsko patří v posledních několika dnech k regionům s vyšším výskytem,” potvrdila Kvetoslava Kotrbová.

V minulém týdnu byla potvrzena nákaza ve škole diakonie Rolnička a v napojení na ni u studentek soběslavského gymnázia, které byly s klienty Rolničky na letním táboře. V pondělí ohlásil karanténu zaměstnanců kvůli kontaktu s infikovaným kolegou kulturní dům v Soběslavi a v té souvislosti se zrušily Rožmberské slavnosti, plánované na příští sobotu.

Počty případů v jednotlivých okresech

Ze stávajících 570 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 187 na Českobudějovicku, 119 na Táborsku, 77 na Písecku, 66 na Strakonicku, 56 na Českokrumlovsku, 39 na Prachaticku a 26 na Jindřichohradecku. Devět nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.

„Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem třicet tři tisíc devět set dvacet pět osob. V povinné karanténě se k pondělní osmnácté hodině nacházelo šest set šedesát jedna osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v pondělí nezvýšil a zůstal na celkových šest tisíc devět set devadesát sedm,” konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.