V Jeseníku od včerejška najdete nové parkovací automaty, mění se ti ceník parkovného

JESENÍK – Od včerejška je v Jeseníku provozován nový parkovací systém se sedmi novými parkomaty, které nahradily ty staré, dosluhující. Pro řidiče to bude znamenat rozšíření možností úhrady parkovného, do parkovacích automatů se zadává registrační značka auta. Zároveň platí nový ceník za parkování ve městě.

Největší změna pro řidiče spočívá v tom, že se do parkovacích automatů zadává registrační značka auta. Díky tomu už lidé nemusí chodit s lístkem zpátky do auta, stačí mít lístek u sebe. Pro ty, kteří se s tímto systémem ještě nesetkali, může první platba přinést menší zdržení. „Lidé nejsou příliš zvyklí na zadávání registrační značky, které jim zprvu může připadat zdlouhavé. Je to však jako při zavádění každé novinky,“ řekl místostarosta Jeseníku Václav Urban. Zatímco při platbě přes parkomat je nutné pokaždé zadávat registrační značku vozidla, při použití mobilní aplikace stačí tento krok provést pouze jednou. Navíc pomocí chytrého telefonu lze také prodloužit délku parkování, a to z jakéhokoliv místa. Další novinkou je také možnost zaplatit parkovné nejen pomocí mincí, ale i pomocí platební karty či mobilní aplikace.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Současně s výměnou parkomatů dochází k úpravě ceníku za parkování. Za první půlhodinu zaplatí motorista deset korun a za každou další započatou hodinu dvacet korun. Přímo v centru města, na Masarykově náměstí, si řidiči oproti jiným lokalitám ve městě připlatí za parkování delší než hodinu. Druhá a každá následující hodina je přijde na 40 korun, to znamená, že například za dvě hodiny parkování zaplatí 60 korun a za tři hodiny rovnou stokorunu. Nově bude na Masarykově náměstí zpoplatněno parkování také v sobotu od 8 do 12 hodin. „V tuto dobu náměstí žije jako ve všední dny. Obchody jsou otevřené a lidé sem jezdí za nákupy, přibývá i turistů, konají se zde svatby. Tímto opatřením chceme regulovat hustotu dopravy, je to běžný trend. Řidiči by si měli uvědomit, že pokud chtějí parkovat přímo v centru města, musí si připlatit,“ poznamenal Václav Urban.

Na území města je celkem sedm parkovacích automatů, na Masarykově náměstí, v ulicích Lipovská, Dukelská, K. Čapka a na náměstí Svobody. Jejich umístění dozná dvou změn, na náměstí Svobody se jejich počet zredukuje ze dvou na jeden a v ulici „dolní“ Dukelská se zvýší z jednoho na dva. Zóna placeného parkování se tak zde rozšíří po celé délce ulice.

Nové parkomaty, které fungují ve větších či menších městech republiky, zároveň zjednoduší a zefektivní práci strážníků. „Pomocí mobilní aplikace, po vyfocení registrační značky, ihned zjistíme, zda řidič zaplatil nebo ne. Odpadne tak kontrola parkovacích lístků za sklem, což bývá někdy problematické,“ vysvětlil Radek Sedlář, zástupce ředitele Městské policie Jeseník.