Začíná semestr v době koronavirové. Na zlínskou univerzitu se vrací tisíce studentů

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Přes deset tisíc studentů míří v těchto dnech zpět do učeben Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Návrat provází zvýšená bezpečnostní opatření, která ovlivňují výuku. Otazník visí i nad slavnostními imatrikulacemi nováčků.

Je tomu už půl roku, co se studenti naposledy procházeli po univerzitní půdě, a ani teď se vyučování nevrátilo do zcela běžných kolejí. Dodržovat se musí přísná opatření a doporučení hygieniků. „Od příštího pondělí může být na přednášce fyzicky přítomno maximálně 50 osob. Větší přednášky pak musíme rozdělit do více přednáškových sálů, nebo využijeme online výuky,“ přiblížil prorektor pro pedagogickou činnost Lubomír Beníček. Ve vnitřních prostorách univerzity včetně kolejí i menzy musí všichni používat roušky, samozřejmostí jsou panely s dezinfekcí.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

S tou mají studenti i pedagogové zkušenosti už z uplynulého semestru. „Pokud to bude nezbytné, jsme připraveni okamžitě online výuku znovu zahájit v plném rozsahu,“ dodává rektor univerzity Vladimír Sedlařík.

V učebnách smí být maximálně 50 osob. Foto: archiv UTB

Budou studenti bez imatrikulací a promocí?

V ohrožení jsou i některé slavnostní akce doprovázející zahájení a ukončení studia. Tradičně by teď nováčky měly čekat imatrikulace. „Tady ale nelze s jistotou nic odhadovat dopředu. Je možné, že budou zrušeny úplně, je totiž velmi složité při imatrikulacích dodržet maximální počet 50 osob,“ vysvětluje prorektorka pro vnější vztahy Adriana Knápková.

Podobná situace panuje kolem promocí absolventů, i tady je velmi limitující maximální počet osob. „Rádi bychom, aby promoce zejména u magisterských oborů proběhly. Je to slavnostní okamžik pro všechny, kteří tady pět let studovali,“ říká rektor Vladimír Sedlařík.

Roušky musí být nejen v prostorách univerzity, ale i na kolejích a v menze. Foto: archiv UTB

Mezi nováčky je přes 400 zahraničních studentů

Na Univerzitě Tomáše Bati aktuálně studuje 10 201 lidí, z toho 3 006 nastupuje do prvních ročníků bakalářského studia. Navazující magisterské obory bude nově studovat téměř 1 500 studentů. Celkem se na univerzitu letos hlásilo zhruba 9 670 studentů, přijato jich bylo 7 264.

O studium na zlínské univerzitě mají zájem také uchazeči ze zahraničí. V prvních ročnících letos zasedne 411 studentů bakalářských, magisterských i doktorských programů. „Celkem zde studuje 1 045 studentů ze zahraničí. Z toho téměř 70 procent ze Slovenska. Dále jsou to studenti z Ruska, Ukrajiny, Vietnamu, Indie nebo Ghany,“ uvedla prorektorka pro internacionalizaci Michaela Blahová.