Dokument o Slovácku zabodoval na filmovém festivalu v Panamě

Foto: Petr Smělík

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Celovečerní dokument „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, si připsal mimořádný úspěch. Na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě zvítězil ve světové konkurenci. Snímek se kompletně natáčel ve Zlínském kraji a diváci ho poprvé spatří příští rok ve vysílání České televize.

Mottem letošního festivalu bylo „Built Heritage“, tedy uchovávání dědictví, což skvěle reflektuje i film Rok na dědině.  „Hlavní myšlenkou snímku je pro mě návrat k přírodě, k originalitě, ke všemu, co působí skutečně. V dokumentu nepřímou cestou srovnávám život ve vesnicích a život ve městech. Ukazuji vztah mladé generace k tradicím a také jejich vztah ke zvířatům a půdě. Zkrátka sleduji život na vesnici v dnešní moderní době,“ říká o vítězném snímku režisér Petr Smělík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Natáčelo se v Bošicích na Uherskohradišťsku na přelomu roku 2018 a 2019. Snímek byl dokončen až začátkem roku 2020, kdy šel do festivalové distribuce. Na Acampadoc Panamá získal hlavní cenu poroty, představil se už ale i na Lift-Off festivalu v Tokiu, New Yorku a Torontu a jeho festivalové putování tím zdaleka nekončí. Diváci ho poprvé zhlédnou v příštím roce ve vysílání České televize.

Snahou Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě je vybírat snímky, které přináší poselství o životě, identitě a paměti, postupující globalizaci či sociálních dilematech. Rok na dědině byl na přehlídce uveden jako jeden ze dvou evropských filmů.

Foto: Petr Smělík
Foto: Petr Smělík
Foto: Petr Smělík