V Ostravě přibudou v listopadu podzemní kontejnery, nabídnou i třídění textilu

Foto: MMO - podzemní kontejnerové stanoviště v Ostravě

OSTRAVA – V současné době je v Ostravě 25 podzemních kontejnerových stanovišť. Najdete je v městských částech Poruba a Moravská Ostrava. Aktuálně probíhá rozšíření jejich počtu v Moravské Ostravě, Porubě a zavádět se teď budou i v Ostravě-Jih. Novinkou budou i tak zvaná polo-podzemní kontejnerová stání.

„Výstavba dvou polo-podzemních stanovišť je pilotním projektem, na jehož základě chceme posoudit, která varianta je pro město výhodnější, a kterým směrem by se v budoucnu měla další výstavba pro kontejnery na odpad ubírat,“ řekla magistrátní náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Cílem změn je ve městě docílit snížení celkového počtu kontejnerů a udělat město vizuálně přijatelnějším. Podzemní stanoviště se hodí hlavně do historických částí města a míst s velkým pohybem lidí a aut. Naopak polo-podzemní kontejnery jsou díky širší škále jejich velikostí určeny na sídliště.

„Ve Francouzské ulici v Porubě je teď 15 kontejnerů, které budou nahrazeny pěti polo-podzemními. V Hrabůvce na ulici Dr. Martínka bude 16 běžných kontejnerů vyměněno za 9 polo-podzemních,“ pokračuje Kateřina Šebestová. Sníží se tak celkový počet odpadních nádob, s tím, že ty nové pojmou více objemu odpadu a to téměř o dvojnásobek. Díky tomu je nebude nutné vyvážet tak často, jako doposud.

Na stanovišti v ulici Dr. Martínka vznikne také na zkoušku řešení, kde lidé budou oproti současným zvyklostem třídit nejen směsný odpad, papír, plast a sklo. Do země tady budou zabudovány i kontejnery na textil a vysloužilé elektrospotřebiče a elektro odpad.