Ve Zlínském kraji přibudou nová mimořádná opatření. Už od pondělí

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští hygienici zavádí nová opatření k zamezení šíření koronaviru. Týkají se venkovních akcí nad 100 lidí a nově přijímaných klientů v sociálních zařízeních. Důvodem nařízení je stoupající počet nakažených v kraji.

Od pondělí 21. září budou muset lidé na základě nařízení hygieniků na území okresů Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž nasadit roušky nebo jiné ochranné prostředky na hromadných venkovních akcích s účastí nad 100 osob ve stejný čas. Výjimku mají například malé děti, osoby s poruchou intelektu nebo sportovci. „U hromadných akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, konaných ve venkovních prostorech, sehrává roli kromě samotného faktu shromáždění velkého počtu osob na jednom místě a tím pádem možného rozsáhlejšího přenosu také předpoklad, že návštěvníci mohou být z různých regionů, popřípadě i ze zahraničí, a zvyšuje se tak pravděpodobnost přenosu a dalšího šíření nákazy daleko za hranice místa konání akce,“ zdůvodnili krajští hygienici.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ve stejný čas vejde v platnost i další nařízení pro poskytovatele sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením. Ti až do odvolání nesmí přijímat nové klienty bez negativního testu na koronavirus. Má se tím zamezit šíření nemoci mezi nejvíce ohroženými skupinami.

Důvodem pro nová opatření je prudký nárůst počtu nakažených v kraji. Podle aktuálních čísel krajských hygieniků je v okrese Kroměříž 170 nemocných na 100 000 obyvatel, na Uherskohradišťsku jich je 156 na 100 000 obyvatel a na Zlínsku 91 na 100 000 obyvatel. „Aktuálně se tak jedná vedle Prahy a Středočeského kraje o jeden z nejpostiženějších regionů ČR,“ sdělili hygienici.

K pátečnímu ránu je ve Zlínském kraji 747 lidí nakažených koronavirem. Největší nárůst zaznamenalo v posledních dnech Kroměřížsko, kde je nyní 197 nemocných. Minulý pátek jich přitom bylo jen 41. Na Uherskohradišťsku je momentálně 308 lidí s covidem, na Zlínsku jich je 198 a na Vsetínsku 44. Za dobu pandemie v kraji zemřelo 7 lidí s koronavirem.