Kyselé třešně budou na trhu v říjnu

Nová kniha přerovské spisovatelky Lenky Chalupové, která se objeví na pultech prodejen 5. října, bude v pořadí už jejím desátým titulem. Na rozdíl od předešlých psychologických románů s detektivní zápletkou se jedná o román, který je volně inspirován skutečnými událostmi.

Titul Kyselé třešně odhalí události konce války v jejím rodném Přerově a okolí. „Napsat tuto knihu bylo trochu složitější, protože jsem si musela nastudovat reálie a řadu věcí i konzultovat s historiky. Skoro rok jsem měla u postele kroniku Lověšic, což je malá – kdysi železničářská – vesnička u Přerova, kde se podstatná část děje odehrává. Do Lověšic jsem taky jezdila, procházela si uličky a místa, do nichž je příběh vsazen – důležité pro mě byly i hovory s místními pamětníky. Ti mi popsali, jak to v roce 1944 a 1945 v Lověšicích vypadalo, jak tam lidé žili a jak moc byli dotčeni válkou,“ popsala přípravu podkladů Lenka Chalupová. Pro místní bylo například nejhorší hrozbou odevzdávání předepsaných dávek potravin. Když se pak na obloze začala objevovat spojenecká letadla a válečné utrpení mělo skončit, Lověšickým zůstala hořká pachuť.

O masakru se mluvit nesmělo

Až novodobá historie totiž otevřela otřesný případ, který se v závěru války u Přerova odehrál. Nedaleko Lověšic byli v polovině června 1945 popraveni civilisté, kteří se vraceli z války. „Na Švédských šancích, jak se místo jmenuje, byli zastřeleni Karpatští Němci ze Slovenska, slovenští Maďaři a Slováci – na lověšickém přednádraží byli vyvlečeni ven z vagónu a hnáni samozvaným mstitelem na smrt. A právě lověšičtí muži byli nuceni pro všech těch 267 lidí vykopat hromadný hrob. V něm byli pohřbeny většinou ženy s dětmi a také staří lidé, žádní nacisti. Kniha to – doufám, že citlivou formou – taky v závěru popisuje,“ vylíčila Lenka Chalupová. Hlavní postavou a vypravěčkou je osmiletá holčička Helenka Kiliánová. Kniha přináší její příběh – a skrze ni i její maminky Loty, babičky Arnoštky a taky pana učitele Petra Skály, výrazné osobnosti vesnice. Děj posouvají i vedlejší postavy – lidé z Přerova či Lověšic, kteří tvořili Helenčino nejbližší a nejmilovanější okolí.