Dárek od Nadace Křižovatka zajistí miminkům ve valašskomeziříčské nemocnici klidný spánek

Šest nových monitorů dechu předala staniční sestře novorozeneckého oddělení Bc. Haně Valuchové (vlevo) ředitelka Nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková. Foto: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Nemocnice ve Valašském Meziříčí dostala od Nadace Křižovatka šest životně důležitých přístrojů. Jedná se o monitory dechu, které pomohou předejít syndromu náhlého úmrtí u nově narozených dětí. Novorozeneckému oddělení je předala ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

Díky daru Nadace Křižovatka má valašskomeziříčská nemocnice monitor dechu pro každé narozené dítě. „Hned je všem dáváme do postýlky. Když dítě přestane dýchat, tak spustí přístroj po třiceti vteřinách alarm,“ vysvětlila staniční sestra novorozeneckého oddělení Hana Valuchová. Jakmile se alarm spustí, je ještě dost času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Monitory jsou podle ní důležité i mimo nemocnici. „Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, minimálně ale však půl roku. Poté je již syndrom náhlého úmrtí nepravděpodobný,“ míní Hana Valuchová.

V České republice umře na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) kolem deseti dětí ročně. Příčinou může být drobná změna v mozku, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k tomu přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí.

Novorozenecké oddělení nemocnice spolupracuje s Nadací Křižovatka už několik let. „Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé republice,“ popsala ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.