Žďárský zámek přivítá návštěvníky na Dni venkova

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Na žďárském zámku se v sobotu 26. září uskuteční již čtvrtý ročník Dne venkova. Letos bude ve znamení vody a všeho, co s ní souvisí. Účastníky akce čeká mnoho aktivit, které potěší každého člena rodiny. Celá sobota bude zajímavými akcemi doslova nabitá.

Návštěvníci se dozví, jak člověku při práci v lese pomáhají koně a psi, vyzkouší si střelbu z posedu nebo z laserové střelnice. „Osobně se těším na laserovou střelnici, kterou u nás návštěvníci mohli vyzkoušet už na prvních dvou ročnících. Spontánně zde vždy vznikají neoficiální střelecké závody mezi partami kamarádů i mezi lidmi, kteří se do té doby neviděli, a panuje zde skvělá soutěžní atmosféra,“ dodává koordinátorka akce Martina Sedláková.

Budou připraveny vodní ateliéry a pokusy s vodou, workshopy pro rybáře, ale také hra na skleněnou harfu (skleničky naplněné vodou). Divadlo Údif, tedy Úžasné divadlo fyziky, ve svém vystoupení předvede, že voda může dokonce i hořet. Celodenní program doprovodí skvělá hudba, samozřejmostí je i tematický jarmark.

První ročník projektu Chytrá ruka

V rámci Dne venkova bude tento den zahájen projekt s názvem Chytrá ruka. Jde o záměr, aby se na zámku setkávaly všechny generace řemeslníků a ti starší předávali své rukodělné dovednosti mladším. Návštěvníci si vyzkouší paličkování, řezbářství či tvoření ze slámy, ale také mohou zkusit vyrobit keramiku na hrnčířském kruhu a pak ji vypálit ve středověké peci.

Všichni, kteří v sobotu 26. září zavítají na Den venkova, podpoří svou přítomností obnovu poškozených lesů. Za každou zakoupenou vstupenku vysadí lesníci jednu sazeničku stromu ve Žďárských vrších.