V Pardubicích pokračuje budování inteligentního parkovacího systému. Senzory pohlídají obsazenost parkovacích míst

PARDUBICE – Město pokračuje v budování inteligentního parkování. V pondělí 28. září osadí na zkoušku na parkovací místa první senzory, které jsou základními kameny Smart Parkingu. Pohlídají obsazení parkovacích míst a umožní navigaci motoristů k nejbližšímu volnému místu. Inteligentní systém parkování má přispět k většímu komfortu řidičů i odlehčení dopravy v centru Pardubic.

Parkovací senzory budou osazeny na všech 56 parkovacích místech v Pernerově ulici. „Dodavatel, který vzešel z výběrového řízení, na nich musí prokázat jejich funkčnost. Pokud splní požadavky, které město na tento způsob detekce obsazenosti parkovacích ploch deklarovalo, bude jimi v následujících měsících osazeno 3200 parkovacích míst ve městě,“ uvedl náměstek primátora Petr Kvaš.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Senzory, tak trochu připomínající hokejové puky, budou napevno zasazeny do středu každého parkovacího místa. Každý má dvě čidla, která zaznamenají změny na příslušném stanovišti a vyšlou signál do centrálního dopravního dispečinku. Díky němu pak informace o volných parkovacích místech doputují prostřednictvím aplikace k uživatelům.

Dalším krokem ke snadnějšímu parkování bude instalace osmi informačních tabulí, z nichž se motoristé dozvědí, kolik parkovacích míst je v reálném čase v dané lokalitě volných, a tabulí na vjezdu do Pardubic s informací o volných místech na větších pardubických parkovištích, například v Paláci Pardubice.

Součástí Smart Parkingu jsou i nové parkovací automaty, s jejichž výměnou začne město ještě letos. I ty budou součástí integrační platformy zajišťující, aby parkovací systém fungoval podle požadavků města, stejně jako mobilní aplikace s navigací řidiče na volné parkovací místo a s možností platby parkovného z vozu či kompletní systém vydávání a evidence rezidentů či dispečerské rozhraní „hlídající“ funkčnost systému. „Náš systém musí být co nejsofistikovanější, proto například chceme, aby pro parkování v Pardubicích bylo možné použít i mobilní aplikace fungující také v jiných městech, například v Hradci Králové,“ dodal náměstek Kvaš.

Celý projekt by měl být dokončen do roku 2023, město přijde na zhruba 60 mil korun, podpořit by jej měla Evropská unie.

Foto: Statutární město Pardubice