Půlrok s koronou: Tři ostravští muzikanti promluvili, padla i ostřejší slova!

Foto: DJ Ian Blond

OSTRAVA – Ke krátkému rozhovoru přijali v těchto dnech pozvání tři osobnosti ostravské hudební scény. Nejskloňovanější fenomén letošního roku, kterým není nic jiného, než koronavirus, totiž nemalou měrou ovlivnil klubovou hudební scénu, koncerty a festivaly. Většina akcí byla zrušena, nebo proběhla v nouzovém režimu. Přestože pořadatelé akcí udělali maximum, výsledkem často bylo jen vyčerpání, zklamání a prodělané peníze. Kolik akcí museli naši tři muzikanti zrušit? Za co půl roku žili? Vidí budoucnost současné hudební scény tak, že opravdu zanikne?

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Rudy Horvat

Co se týká mých akcí, tak od dubna mně byly zrušeny všechny. Od rozvolnění zákazů o prázdninách zase hrajeme, ale jen na menších akcích. Jsem vděčný za to, že jsem měl dobrý rok 2019 a díky tomu jsem období s koronou přežil v klidu a věnoval jsem se skládání. Budoucnost nevidím příliš pozitivně v případě, že nám budou vládnout estébáci a mafiáni. Obávám se, že budou zneužívat tuhle „chřipku“ dost dlouho. Jako důsledek pak může nastat krach spousty klubů a podniků. Osobně sám sobě slibuji, že budu nadále žít krásně, jako do teď, nebudu se dívat na zprávy a dodělám konečně novou desku.

Foto: Rudy Horvat (fb)

DJ Ian Blond

Od března až do teď proběhl bohužel jen zlomek klubových akcí a festivalů, kde jsem měl hrát. Vše navíc s omezenou kapacitou a časem. Chválím tímto pořadatele akcí, že se je přesto snažili uspořádat a dali tak práci obrovské skupině lidí, kteří jsou napojení na segment zábavy. V konkrétních číslech jsem přišel kvůli koroně o osmdesát procent zakázek u nás, na Slovensku a v Polsku. Hudební svět čeká v blízké budoucnosti revoluce a nic nebude jako dříve. Současná krize napomáhá streamovacím službám, kde se bude odehrávat drtivá část hudebního průmyslu. Tím bohužel nastane situace, že hudba bude dostupná lehce, jako rohlíky v obchodě, což bude mít dopad na její kvalitu. Kapely i djs se tomu budou muset přizpůsobit. Osobně si myslím, že s velkými akcemi, koncerty a festivaly je minimálně na dva roky konec. Zahraniční umělci, kteří tvoří páteř velkých akcí, nebudou mít jistotu, zda mohou přijet a protože se akce připravují dlouho dopředu, pořadatelé nebudou riskovat, že se jim budou neustále měnit podmínky. Z festivalů vznikne paskvil, který nemá nic společného se svobodným prostředím, což lidi nebude bavit, zejména kontroly, dokládání zdravotního stavu, roušky a podobně. Pro mě se toho ale nemění příliš, protože show za mixem už mám naštěstí jen jako koníček a mou hlavní obživou je práce na železnici, kterou mám rád, zcela mě naplňuje, celý život jsem ji chtěl dělat, takže u mě dobrý.

Foto: DJ Ian Blond (fb)

Mario Šeparovič

Vystoupení, která jsem od začátku pandemie musel zrušit, nedokážu ani spočítat. Raději. Pozitivní je, že naštěstí učím na základní umělecké škole, což byl díkybohu posledního půl roku můj hlavní zdroj příjmů. Také provozuji restauraci a během jara jsem ekonomickou situaci doslova lepil, jak se dalo. Nicméně nastalá situace, bohužel, zlikvidovala všechny moje úspory. Moje vize kulturní scény v budoucnu je skoro nulová. Abyste si mohli užít kulturní zážitek, musíte být v pohodě, v klidu. Tomu ale vůbec neprospívá situace, která dnes ve společnosti panuje. Nechejme se překvapit, jestli koncerty, klubová scéna a festivaly doopravdy zmizí. V tuto chvíli neztrácím pozitivní energii. Špatné věci jednou musí skončit.

Foto: Mario Šeparovič (fb)