Kraj má za sebou volby z auta, hlasovalo necelých 300 voličů

Foto: Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Doslova historický moment se odehrál ve středu po celé republice. Voliči v karanténě totiž měli možnost vhodit svůj hlas do urny z okénka auta. U čtyř stanovišť ve Zlínském kraji na ně čekali nejen členové hlasovací komise „zabalení“ do ochranných pomůcek, ale i policisté a vojáci.

Hned čtyři minuty po sedmé hodině ráno využila první volička v Uherském Hradišti možnost volit metodou drive-in. Hlasy pro své favority do krajského zastupitelstva, do části Senátu a v případě Zlína i v rámci referenda o vodě odevzdalo mezi 7. a 15. hodinou celkem 295 voličů v karanténě. 25 jich bylo ve Vsetíně, 54 v Kroměříži, 133 v Uherském Hradišti a 83 ve Zlíně, přičemž 26 z nich se vyslovilo také v referendu. Nejstarší voličkou byla dvaadevadesátiletá žena ve Vsetíně, formou drive-in také odevzdalo své hlasy 11 prvovoličů.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle Pavlíny Novákové, vedoucí oddělení organizačních činností a neziskového sektoru krajského úřadu, proběhl volební den bez problémů. „Celý den jsme měli hodně dotazů, ale nezaznamenali jsme žádný vážnější problém. Ve čtyřech stanovištích zajišťovali práci volebních komisí zapisovatelé z řad krajských úředníků a také 16 vojáků, kterým v dopravních záležitostech asistovala rovněž Policie ČR,“ sdělila Nováková.

Během čtvrtku a pátku se hlasovací komise odeberou do pobytových zařízení, která jsou kvůli koronaviru uzavřena. „S řediteli jednotlivých zařízení projednáváme individuální přístup podle možností konkrétní organizace tak, aby byla zajištěna všechna bezpečnostní opatření,“ ujistila dříve Pavlína Nováková.

Ještě do čtvrteční 20. hodiny mají možnost požádat o přenosnou volební schránku ti lidé, kteří nemohli využít drive-in. Této varianty doposud využilo 38 občanů.

Do krajského zastupitelstva, které má ve Zlínském kraji 45 členů, může volit necelého půl milionu oprávněných voličů, kteří mají na výběr z 509 kandidátů ze 14 politických stran a hnutí. Voleb do Senátu se může účastnit asi 210 tisíc občanů ze dvou volebních obvodů „78 Zlín“ a „81 Uherské Hradiště“.