Meteorologové varují před silným větrem

OLOMOUCKÝ KRAJ – Český hydrometeorologický ústav vydal na víkend výstrahu před silným větrem, který by měl foukat na území celého Olomouckého kraje. V okrese Jeseník by tento vítr mohl místy dosáhnout až síly vichřice, to znamená 110 kilometrů za hodinu. Meteorologové také radí, jak se vyvarovat úrazu a předejít některým škodám na majetku.

Na celou sobotu až do nedělních 8 hodin ráno vydali meteorologové výstrahu před silným větrem, který by v nárazech mohl dosáhnout až 70 kilometrů za hodinu. Hrozí poškození stromů a lesních porostů, jsou možné menší škody na budovách. Uvolněné předměty a zlomené větve mohou způsobit úraz. Popadané stromy a větve mohou také způsobit komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Na horách se nevydávat na túry do hřebenových partií. V okrese Jeseník platí výstraha před velmi silným větrem, který může v nárazech dosáhnout až síly vichřice, to znamená 110 kilometrů za hodinu. Kromě popadaných stromů a zlomených větví hrozí na některých místech přerušení elektrického vedení. Meteorologové doporučují omezit pohyb venku i jízdy autem, nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, větších stromů a vysokých stožárů, nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby. Výstraha platí od dnešní půlnoci do nedělních 8 hodin ráno.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Tento jižní vítr přinese na víkend oteplení, kdy v sobotu se mohou teploty přes den vyšplhat až ke 24 stupňům, na horách k 19 stupňům. Odpoledne však může přijít déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Teplý ráz počasí vydrží ještě v neděli, kdy se můžou odpoledne teploty vyšplhat až ke 21 stupňům, vítr bude postupně slábnout a během dne se bude oblačnost protrhávat.