Školáky v kraji čekají nová nařízení. Omezuje se výuka i kroužky

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští hygienici vydali mimořádné opatření, které se týká žáků v celém Zlínském kraji. Platit bude od pondělí 5. října po 14 dní. Nařízení má zpomalit šíření koronaviru a ochránit především rizikové skupiny obyvatel.

Až do 18. října hygienici omezili provoz vysokých škol. Zákaz přítomnosti studentů na výuce platil prozatím pro tři z okresů, nyní se přidává i Vsetínsko. Výjimku mají individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, může se také zkoušet za přítomnosti maximálně 10 osob, přípustná je i laboratorní, experimentální a umělecká práce za přítomnosti nejvýše 15 osob a klinická a praktická výuka a praxe.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Uzavřeny budou střední školy mimo praktické vyučování a praktickou přípravu. Vyučovat se nebude ani na ZUŠkách, jazykovkách a konzervatořích. V provozu nebudou ani střediska volného času.

S výjimkou mateřských škol se nesmí vyučovat zpěv. Tělocvik bude zakázán na druhém stupni.

Hygienici očekávají nárůst nemocných

Aktuálně je ve Zlínském kraji 1824 lidí, u kterých je prokázáno onemocnění covid-19. Z toho 724 nemocných je na Uherskohradišťsku, 517 na Zlínsku, 442 na Kroměřížsku a 136 na Vsetínsku. „Důležité je sledovat trend výskytu tohoto onemocnění. Při srovnání období od 1. 9. 2020 do 1. 10. 2020 došlo ve Zlínském kraji k nárůstu počtu nově diagnostikovaných osob o 377 procent,“ zdůraznili hygienici.

V nemocnicích v kraji bylo ještě ve čtvrtek hospitalizováno 72 osob s covidem. 10 leželo na jednotkách intenzivní péče.

Podle hygieniků můžeme očekávat další nárůst počtu případů. „Cesty, jak zabránit možnému přenosu této infekce při dosavadní absenci očkovací látky, stále spočívají pouze v omezení možného šíření viru všude tam, kde nelze dodržet optimální vzdálenost dva a více metrů mezi jednotlivci,“ uvedli hygienici.

Účelem opatření je podle nich zbrzdit šíření viru a ochránit rizikové skupiny obyvatel. „Dosud nikdo nedokáže odhadnout chování viru v podzimních měsících, stále je třeba aplikovat opatření, která zabrání riziku zahlcení dostupných kapacit nemocnic. Je nezbytné, aby tato zařízení mohla sloužit pacientům s jinými závažnými diagnózami, jejichž řešení nesnese odklad,“ dodali hygienici.