Hlasujte o strom roku: Hugo z Lednice je favoritem Moravy

dub Hugo z Lednice, foto stromroku.cz

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Letošní anketa o strom roku míří do finále. Zbývá poslední týden hlasování, které už přešlo do tajné fáze. Hlasování končí 11. října, slavnostní vyhlášení výsledků je v plánu na Den stromů 20. října.

Do finále ankety postoupilo 12 stromů usilujících o postup do evropského kola soutěže. Hlasovat je možné zde. Na jižní Moravě má největší šanci letní dub Hugo z lednického zámku. Dobře si vede i další jihomoravský strom jilm u gymnázia ve Vyškově. Loňský titul získala Chudobínská borovice ze západní Moravy, která se pak stala i Evropským stromem roku. „Poslední týden tajného hlasování bývá plný napětí a nezřídka se stává, že strom přeskočí i několik příček. Letos je navíc každý hlas zpoplatněný třiceti korunami, které putují na výsadby nových stromů. Každá DMSka nebo hlas na webu může ve finále rozhodnout,” zdůraznila koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vítězný strom spolu s titulem získá poukaz na arboristické ošetření a bude reprezentovat celou Českou republiku v mezinárodní anketě o Evropský strom roku. Korunovace nového Stromu roku České republiky pomyslně odstartuje hlavní výsadbovou sezónu pod hlavičkou iniciativy Sázíme budoucnost. Právě polovina října až konec listopadu je nejlepší období pro sázení stromů. Celonárodní sázecí výzva jich chce do českých měst a krajiny do roku 2024 dostat 10 milionů.

jilm u gym.Vyškov, foto stromroku.cz