Nemocnice v Olomouckém kraji zatím nemusí omezovat běžnou péči a plánované operace

OLOMOUCKÝ KRAJ – Ačkoliv se infekční lůžka pro pacienty s covidem rychle plní, žádná z nemocnic v regionu zatím nemusela omezit provoz ambulancí ani plánované operace. Standardní oddělení pro pacienty, kteří nevyžadují intenzivní péči, jsou od minulého týdne k dispozici kromě Prostějova, Olomouce a Šumperku také v Hranicích a olomoucké vojenské nemocnici. Od tohoto týdne se pak přidala Nemocnice Jeseník a rovněž léčebna v Pasece.

“Každá nemocnice je připravená vyčlenit jedno až dvě standardní oddělení a jednu jednotku intenzivní péče (JIP). Jsme v online kontaktu, podle potřeby se také zhruba jednou týdně scházíme a domlouváme na dalším postupu,“ popsal ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík, který je v souvislosti s epidemií nového koronaviru koordinátorem nemocniční péče v Olomouckém kraji. Pro pacienty s onemocněním covid-19 je podle něj v současné době v regionu připraveno šestnáct intenzivních lůžek – deset ve fakultní nemocnici a šest v nemocnicích Prostějov a Přerov. V případě potřeby se jejich kapacita může rozšířit až na šedesát lůžek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

S nákazou se potýkají i samotní zdravotníci. Minulý týden bylo podle dostupných údajů v Olomouckém kraji evidováno více než sedm desítek pozitivně testovaných pracovníků ve zdravotnictví. Z toho dvacítka lékařů včetně zubařů a tři desítky zdravotních sester, zbytek tvořili lidé z ostatních zdravotnických profesí. Například Šumperská nemocnice tak hledá brigádníky z řad studentů zdravotnických oborů, mediků, rodičů na rodičovské nebo terénních lékařů. „Rádi bychom oslovili i lékaře a sestry, kteří nedávno odešli do důchodu nebo zdravotníky, kteří aktuálně pracují mimo obor a byli by ochotni se na krátký čas vrátit,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Hanke.

V Olomouckém kraji je podle hygieniků k dnešku 1957 případů nakažených covid–19, 2241 pacientů se prozatím z nemoci vyléčilo. 29 lidí s tímto onemocněním zemřelo. Na covid semaforu, který určuje riziko nákazy, zůstává okres Jeseník v zelené barvě, ostatní okresy jsou oranžové.