Požáry komínů v kraji způsobily loni škodu 3 miliony

ilustrační foto: HZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – S přicházející topnou sezónou se zvyšuje i riziko požárů, jejichž příčinou jsou neudržované komíny a kotle. Nevyčištěné saze mají na svědomí 85 procent požárů.

Jak uvedl tiskovýmluvčí hasičů Jaroslav Mikoška, v období od 1. září 2019 do 31. května 2020 zasahovali jihomoravští hasiči u 93 požárů, jejichž příčina souvisela s provozem komína. Zranil se při nich 1 člověk a vznikla škoda 3 miliony korun. Tyto typy požárů jsou nebezpečné tím, že se mohou rozšířit z komínu i do dalších prostor domu a způsobit tak značné škody na majetku a samozřejmě ohrozit obyvatele domu na životě. Základní lhůty pro čištění spalinové cesty spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: 3-krát ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2-krát ročně na kapalná paliva a 1-krát ročně na plynná paliva.  Zákon o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům si čištění provést svépomocí. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem. O provedené kontrole je oprávněná osoba kominík povinen vydat písemnou zprávu, kterou majitel nebo provozovatel spalinové cesty prokazuje splnění stanovené povinnosti.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál a požár ohlásit na tísňovou linku 150 případně 112. „Hořící saze nikdy nehaste vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek,” varoval Mikoška. Při používání spotřebičů paliv je potřeba především dodržovat návod výrobce, který řeší správné umístění a připojení spotřebiče. Stanovuje používání předepsaného paliva a informuje o možných nebezpečích při používání. Další informace naleznete zde.