V nemocnicích Kraje Vysočina přibývá hospitalizovaných pacientů s covidem

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

VYSOČINA – Denní přírůstky covid pozitivních osob na Vysočině nevypadají vůbec optimisticky. Covid pozitivní pacienti navíc přibývají i v lůžkových odděleních nemocnic. Současně v kraji výrazně stoupá komunitní přenos nákazy.

K dnešnímu dni bylo ve všech pěti krajských nemocnicích hospitalizováno 156 osob s různě vážným průběhem covid-19. Mezi pacienty, kteří jsou v tuto chvíli v nemocnici v kritickém stavu, je nejpočetněji zastoupena věková skupina v rozmezí 50–70 let. „Nejde tedy zásadně o seniory nebo osoby pouze s vícečetnými závažnými diagnózami, ale i o osoby v produktivním věku. Krajští hygienici už začátkem tohoto týdne upozornili, že čísla pozitivně testovaných v našem kraji násobně stoupají a v některých okresech už není možné dotrasovat původce nákazy, tzn. vir je šířen komunitně, což není dobrá zpráva,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Obsazenost lůžek pro covid pozitivní pacienty se stále mění, někdy i v jednom dni o více než 10 osob. Stává se, že v některých dnech jsou všechna lůžka plně obsazena. Právě z toho důvodu přistoupily nemocnice v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě už minulý týden k odsunu plánovaných zákroků. Ostatní nemocnice provoz utlumují podle potřeby. „Zásadní nyní je, abychom měli k dispozici personál. V tomto směru apeluji na všechny spoluobčany, aby dodržovali všechna preventivní opatření vč. důsledného nošení roušky v uzavřených prostorech. Při komunitním přenosu nákazy už prakticky nemůžete uhlídat, kde a koho nakazíte,“ zdůraznil Vladimír Novotný.

Vedení Kraje Vysočina děkuje všem spoluobčanům za odpovědný přístup k současným epidemiologickým opatřením a apeluje na veřejnost, aby na sebe byla přísná a chovala se důsledně zodpovědně.