Další rekordní nárůst nákazy Covid-19: Na jihu Čech přibylo 366 nových případů

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Už druhý den v řadě zaznamenali hygienici na jihu Čech vysoký nárůst nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Ve čtvrtek jich přibylo 366. Celkem 30 nemocných se uzdravilo. Tři pozitivní v seniorském věku zemřeli. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 2 073 a aktuálně pozitivních 2 062 osob, poprvé více než dva tisíce. Od března zemřelo v kraji v souvislosti s koronavirem celkem 34 lidí.

Od středy do čtvrtka přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 100 suspektních vzorků a 41 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k čtvrteční osmnácté hodině 366 pozitivních případů. K nemocným přibylo 168 žen a 198 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (154), Táborsku (66) a Českokrumlovsku (42).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V přibližně šesti desítkách případů byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou ve škole, ve stovce v rodině a v dalších zhruba sedmi desítkách na pracovišti. Přibližně třicet nových případů se týkalo zdravotníků a pracovníků v sociálních službách či klientů zdravotnických nebo sociálních zařízení. Původ dalších přibližně třiceti případů jsme dohledali v podobě importů z jiných částí České republiky nebo ze zahraničí, například z Německa, Anglie a Itálie. Mezi pozitivními bylo znovu i více než deset sportovců. V téměř šesti desítkách případů zdroj nákazy ještě dohledáváme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

V trasování pomáhají pracovníci krajského úřadu

„Se zvládáním depistáží, respektive třetích kontrolních hovorů, nám již pomáhá devatenáct pracovníků krajského úřadu. Nyní školíme celkem třicet příslušníků policie, kteří nám budou pomáhat na našich pracovištích v jednotlivých okresech od příštího týdne a budou se střídat po směnách, aby se navzájem nepotkávali. Pomáhají nám i další dobrovolníci. V těchto dnech zažíváme enormní nápor, největší od začátku pandemie, a pomoc kolegů z krajského úřadu a policie je pro nás nesmírně důležitá. Bez nich bychom depistáže v současných objemech zvládali jen obtížně. Moc jim za všechny mé kolegy z Krajské hygienické stanice děkuji,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 2 062 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 841 na Českobudějovicku, 275 na Táborsku, 239 na Písecku, 216 na Strakonicku, 212 na Jindřichohradecku, 170 na Českokrumlovsku a 109 na Prachaticku. Čtyřiatřicet nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.

„Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem padesát jedna tisíc tři sta osmdesát čtyři osob. V povinné karanténě se k čtvrteční osmnácté hodině nacházelo sedm set jedenáct osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se ve čtvrtek zvýšil o čtyřicet jedna na celkových sedm tisíc osm set padesát šest,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.