Most u Brniště byl uzavřen z důvodu havarijního stavu

LIBERECKÝ KRAJ – Silniční most mezi Brništěm a Velkým Valtinovem musel krajský úřad uzavřít. Mimořádná prohlídka mostu odhalila vyklonění jeho pravého křídla a opěr. Na železniční trati vedoucí pod ním mohou vlaky jezdit jen třicetikilometrovou rychlostí. Kraj připravuje výběrové řízení na demolici a výstavbu nového objektu.

Havarijní stav uzavřel most na silnici III. třídy u obce Brniště. „Museli jsme jednat rychle. Výsledky z mimořádné prohlídky nebyly dobré, a tak nám nezbývalo než most uzavřít, abychom předešli nebezpečným situacím,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

V oblasti mostu jsou násypy i podloží velmi zvodnělé a pravé křídlo u mostní opěry je významně deformované. „Stávající rychlost vlakových souprav na trati je tam velmi vysoká, dosahují až 80 kilometrů v hodině, a to bohužel neumožňuje v případě mimořádné situace žádnou možnost reakce ze strany strojvedoucího. Snížením rychlosti tak chceme předejít ještě většímu zhoršení stability mostu,“ dodal Sviták.

Krajská správa silnic Libereckého kraje připravuje demolici mostu a výstavbu nového. Stav a provedení stávající konstrukce jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelné – most je nevhodně založen, spodní stavba je v havarijním stavu a nosná konstrukce vykazuje rovněž větší závady. „Smysluplná oprava, která zajistí požadovanou dlouhodobou životnost a bezpečnost, neexistuje,“ vysvětlil náměstek Jan Sviták.

Objízdná trasa povede po silnici II. třídy číslo 270 z Jablonného v Podještědí přes Luhov do Brniště.

Foto: Liberecký kraj