Projekt olomoucké kliniky tělovýchovného lékařství pomůže ochránit zdraví nejen v době covidové

OLOMOUC – Již více než půlrok se naše společnost potýká s koronavirovou epidemií a restriktivními opatřeními, které mají zpomalit její šíření. Proto na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice (FN) Olomouc vznikl projekt „Pět S“, do nějž se zapojili odborníci nejen ze samotné nemocnice a který má lidem na základě vědeckých důkazů ukázat, že každý musí s prevencí začít sám u sebe. Za své zdraví jsme totiž odpovědni jen my sami.

Projekt Pět S – to je Spánek, Strava, Sport, Stres a Stop kouření. „V mediích nečteme ani neslyšíme nic pozitivního, máme z toho pocit, že nevíme, kde je pravda, že nám možná někdo lže nebo aspoň neříká celou pravdu. To pak vede ke vzniku různých konspiračních teorií, kdo vlastně za tuto situaci může. A všichni se bojí, ten více, jiný méně. Někdo od března prakticky nevyšel z domu, takže máme na klinice v péči třeba čtrnáctileté dítě, které za tři měsíce covidu přibralo 16 kilogramů. Mnoho pacientů má zhoršené průběhy onemocnění, někteří vyšetření odkládali, až bylo pozdě. Jak to přežít a nezbláznit se z toho? Jednoho dne jsem si uvědomila, že situace v rámci pandemie covid-19 může být i pozitivní, Může nám ukázat, že jsme se přestali věnovat vlastnímu zdraví, že čekáme jen na to, co nám kdo doporučí nebo co za nás udělá autorita. Že jsme přestali vnímat signály našeho těla, které nám krásně říká, co je špatně a že to máme nějak změnit,“ popisuje vznik nápadu na projekt Pět S jeho autorka a přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc Eliška Sovová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Podrobnosti o projektu a telefonní kontakty, na kterých se můžete objednat ke konzultaci ohledně tohoto projektu, najdete na této webové stránce.