Deště v kraji zvedly hladiny řek. Voda zatopila sklepy a silnice

Foto: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Výstraha meteorologů se naplnila. Vydatné deště sužují od začátku týdne celou zemi včetně Zlínského kraje. Hasiči vytváří hráze z pytlů naplněných pískem, odčerpávají vodu ze sklepů i z průmyslových objektů. Některé toky dosáhly 2. stupně povodňové aktivity, podle předpovědi má ale pršet dál a hladiny řek se mohou ještě zvedat.

Profesionální i dobrovolní hasiči od včerejší třetí odpoledne do dnešní páté ráno vyjížděli k celkem 28 událostem po celém kraji. „V 7 případech vyjeli hasiči v okresu Zlín, ve 2 případech v okresu Uherské Hradiště, ve 14 případech v okresu Vsetín a v 5 případech v okresu Kroměříž. Hasiči čistili propustky, kanály, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů i průmyslových objektů, vytvářeli hráze z pytlů naplněných pískem. Ve dvou případech voda zaplavila silniční komunikaci. K zranění osob nedošlo,“ shrnul události mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nejvyšší denní úhrny byly podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře v Ludkovicích, a to 60 milimetrů. Druhá nejvyšší hodnota, konkrétně 53 milimetrů, byla naměřena v Luhačovicích.

Řeky dosahují 2. povodňového stupně

Vzhledem k velkému nasycení půdy v celém povodí Moravy docházelo k rychlým vzestupům hladin vodních toků. „K rozlivům dochází zatím mimo zastavěná území. V obci Ústí je zatopená komunikace,“ informoval Petr Chmelař.

Během noci z úterý na středu začaly některé řeky v kraji stoupat nad 2. povodňový stupeň. Ten doteď hlásí stanice na Bystřičce pod a nad nádrží, Velká Stanovice, Luhačovický potok, Olšava v Uherském Brodě a Morava ve Spytihněvi.

Povodí Moravy monitoruje situaci i v terénu v zasažených oblastech. „Těžká technika je připravená případně zasáhnout. Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích. Nádrže se v současnosti plní,“ sdělil Petr Chmelař.

V některých obcích už zasedly povodňové komise. Zvedající se hladina Dřevnice byla dnes ráno předmětem diskuze ve Zlíně. „Aktuálně jsme mezi povodňovým stupněm jedna a dva. Situace je stabilizována, dle předpovědí neočekáváme, že řeka Dřevnice dosáhne třetího povodňového stupně. Není se tak čeho obávat. Pokud se situace zásadně nezmění, tak maximálně vyhlásíme stav pohotovosti, který odpovídá druhému povodňovému stupni. Situaci samozřejmě dále průběžně monitorujeme a v případě potřeby bychom občany informovali,“ ujistil primátor Jiří Korec.

Povodňová pohotovost platí až do odvolání

Pro celý kraj stále platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti. Trvat bude až do dnešního poledne.

Nejsilněji by mělo následky srážek pocítit Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín, Kroměříž, Otrokovice a Uherské Hradiště. Tady meteorologové vyhlásili povodňovou pohotovost, a to až do odvolání.

Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje