OBRAZEM: Práce ve Vrběticích jsou po šesti letech u konce, záchranné složky opouští areál

Foto: Policie ČR

ZLÍNSKO – Největší, nejdelší a nejdražší zásah složek integrovaného záchranného systému v historii republiky je po šesti letech u konce. Podílely se na něm desetitisíce policistů, vojáků, hasičů a dalších pracovníků. Krajský ředitel policie a velitel zásahu Jaromír Tkadleček včera ukončil bezpečnostní opatření Výbuch započaté po explozích v bývalých minučních skladech ve Vlachovicích – Vrběticích.

Likvidační a záchranné práce zaměstnaly složky IZS na dlouhých 6 let

K první explozi ve Vrběticích došlo 16. října 2014 ve skladu č. 16 a zemřeli při ní dva lidé. Druhá exploze následovala 3. prosince. Lidé z přilehlých Haluzic a Lipové byli tehdy na čtyři dny evakuováni.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V únoru 2015 rozhodl velitel zásahu o vyskladňování veškeré munice a zbraní včetně chemických látek ze skladů v areálu. „Poslední kamion pak odjel 23. prosince 2015. Munici z areálu odvezlo celkem 547 plných nákladních vozidel,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Záchranné a likvidační práce a s tím spojené ohledání místa prvního epicentra výbuchu ve skladu č. 16 začaly v červnu 2016 a trvaly celý rok. V červenci 2017 došlo na ohledání druhého místa výbuchu, a to skladu č. 12. „Ohledání druhého epicentra bylo mnohem náročnější vzhledem k charakteru exploze a množství nevybuchlé munice, ukončili jsme ho v září letošního roku. V souvislosti s ohledáním druhého místa výbuchu byla s ohledem na bezpečnost občanů uzavírána komunikace mezi Haluzicemi a Lipovou,“ shrnula Lenka Javorková.

Sklad č. 16 před výbuchem. Foto: Policie ČR

Tisíce kusů munice se likvidovaly ve Vrběticích a v Libavé

Za celou dobu zásahu pyrotechnici zlikvidovali přes 18 000 kusů munice. Celkově tu za šest let odpracovali 12 243 pracovních směn o průměrné délce 12 až 14 hodin. „Při ohledání prvního epicentra exploze pyrotechnici nalezli 4 345 kusů munice a 1,95 kg trhaviny, ohledání druhého epicentra výbuchu bylo náročnější, a to vzhledem k charakteru explozí a množství nevybuchlé munice. Bylo při něm nalezeno 8 916 kusů munice a 3,5 kg trhaviny,“ vyjmenovala Lenka Javorková.

Část se zlikvidovala přímo v areálu. „5000 kusů munice zlikvidovala policie v areálu na dočasných trhacích jamách. Jednalo se o 400 dělostřeleckých granátů a více než 4600 zapalovačů,“ přiblížil Michal Dlouhý, ředitel pyrotechnické služby PP.

Munici schopnou převozu směřovali pyrotechnici do vojenského újezdu Libavá. Převáželi ji více než dvacetkrát a zlikvidovalo se jí tu přes 13 000 kusů.

Kromě základních složek integrovaného záchranného systému se na likvidačních pracích podílela armáda, Vojenské lesy a statky ČR, Vojenský technický ústav, Státní báňská správa ČR a Krajský úřad Zlínského kraje. „Pozitivní informací je, že v průběhu celého zásahu nedošlo k úmrtí ani vážnému zranění nikoho ze zúčastněných osob ani občanů,“ dodává Javorková.

Zajistit zázemí bylo jen jednou z položek na dlouhém seznamu prací hasičů. Foto: HZS Zlínského kraje

Ve Vrběticích pracovalo přes 1200 hasičů

V průběhu let se při pracích vystřídalo ve Vrběticích 1210 profesionálních hasičů a 27 jednotek dobrovolných hasičů ze Zlínského kraje. „Hasiči v areálu postavili velkokapacitní stany a kontejnery pro vedení zásahu a zasahující, dále zajistili přístřešky, skladovací kontejnery, osvětlení a zálohování elektrickou energií, ubytování, topení či zajistili přes 20 000 obědů pro zasahující hasiče a v prvním roce evakuovali 2 000 obyvatel z blízkého okolí areálu. Dováželi potřebný materiál jako písek, makadam, panely či asfaltovou drť. Zajištění zázemí však byl jen nepatrný zlomek prací, které hasiči měli na starost,“ popisuje zásah z pohledu hasičů jejich mluvčí Lucie Javoříková.

Po dobu zásahu opakovaně použili 1008 kusů různé techniky a ujeli 82 155 kilometrů. Pro zasahující složky IZS zajistili více než 160 000 litrů nafty. Po celou dobu zajišťovali požární asistenci v areálu.

Hasiči vykonávali i různé specifické práce. „Jednalo se například o práci lezecké skupiny, která jistila pyrotechniky v těžko dostupném terénu, dále prováděli jeřábnické práce a práce s výškovou technikou při odstraňování nebezpečné munice,“ pokračuje ve výčtu Lucie Javoříková. „Neustále se celých šest let objevovaly další a další činnosti, které zabezpečovali hasiči. Jednalo se například o měření přítomnosti chemických látek, spolupráci na tvorbě plánu opatření pro případ vzniku další mimořádné události či asistenci Policii ČR při dokumentaci skladových objektů. Taktéž zajišťovali činnosti ve štábech na všech úrovních řízení.“

O své dojmy se podělil také ředitel krajských hasičů Vít Rušar. „Když jsem 16.října 2014 byl u příjmu prvních tísňových volání, které ohlásily výbuchy muničních skladů ve Vrběticích, nenapadlo mě, že právě začal nejdelší zásah IZS v dějinách České Republiky. I přes neustálé ohrožení municí v různém stavu nedošlo během prací k jejímu samovolnému výbuchu, což považuji za obrovský úspěch a potvrzení toho, že veškerá opatření a postupy byly zvoleny správně. Během tohoto zásahu se prohloubila spolupráce mezi všemi složkami IZS na všech úrovních,“ zhodnotil Vít Rušar.

Při zásahu byla nutná spolupráce všech složek IZS. Foto: HZS Zlínského kraje

Záchranné složky se z areálu stahují, oblast ale zůstane pod dohledem

Ačkoliv jsou práce oficiálně ukončeny, podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka nebylo možné areál zcela dokonale vyčistit. „I přes veškeré úsilí složek IZS v tomto prostoru se bude nacházet munice ještě mnoho a mnoho desítek let, tak jako ve všech jiných vojenských prostorech. Jsem osobně přesvědčen, že žádný profesionál nemůže v současné době odsud odejít a říct, že celou oblast jsme vyčistili na 100 procent,“ prohlásil Jaromír Tkadleček.

„V případě, že kdykoliv občan najde nějakou munici, tak je třeba dodržovat následující zásady. To znamená s ní nemanipulovat, zabránit přístupu dalších osob a oznámit nález policii,“ upozornil Milan Dlouhý.

Vrbětická oblast zůstane pod policejním dohledem. „Policie bude věnovat areálu i nadále větší pozornost a určitě zde bude přítomnost policie částečně zachována v režimu prevence, případně profylaxe,“ ujistil policejní ředitel.

Sklad č. 16 po výbuchu. Foto: Policie ČR
Sklad č. 16 – měření teploty. Foto: Policie ČR
Pyrotechnici před výjezdem. Foto: Policie ČR
Sklad č. 16 – měření teploty povrchu. Foto: Policie ČR
Plošný sběr v okolí budovy. Foto: Policie ČR
Budova č. 12, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Budova č. 12, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Střela 125 mm. Foto: Policie ČR
Protiletadlová řízená střela 3M9 KUB. Foto: Policie ČR
Plošný sběr munice. Foto: Policie ČR
Budova č. 16, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Budova č. 16, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Budova č. 16, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Budova č. 16, odvoz vraku vozidla Mercedes. Foto: Policie ČR
Budova č. 16, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Budova č. 12, práce v epicentru. Foto: Policie ČR
Budova č. 16, pohled po asanaci. Foto: Policie ČR
Budova č. 12, práce v epicentru, sběr munice. Foto: Policie ČR
Prostor dočasné trhací jámy. Foto: Policie ČR
Dálkově ovládané eletrické zařízení pro práci. Foto: Policie ČR
Poškozené střely 73 mm PG-9. Foto: Policie ČR
Plošná sběr, střela 152 mm. Foto: Policie ČR
Budova č. 16 po asanaci. Foto: Policie ČR
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje