Voda dělá problémy. Nejvážnější je situace na Přerovsku

OLOMOUCKÝ KRAJ – Vydatný déšť zvednul v noci hladiny řek v Olomouckém kraji. Nejvíce hrozila Bečva, která dosáhla během noci v Přerově 2. stupně povodňové aktivity a ve středu ráno se v Lipníku nad Bečvou dostala až na 3. stupeň. Na 3. stupni je také Třebůvka v Lošticích.

Jednotky hasičů stavěly protipovodňové hráze z pytlů s pískem po proudu řeky Bečvy na předem vytipovaných místech. Celkově měli hasiči k dnešní 8. hodině ráno evidováno téměř 30 událostí v souvislosti s vydatným deštěm a vzrůstajícími hladinami řek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Hranicko

V Polomi se rozvodnil místní tok Luha, který ohrožoval 10 rodinných domů. Proto hasiči kolem nich rychle vystavěli protipovodňovou hráz. Zábrany proti vodě stavěly jednotky preventivně v Opatovicích. V Ústí pak již včera vyklízeli zázemí na fotbalovém hřišti, kam se Bečva pravidelně rozlévá. Stavěly se též hráze. Na stanici v Hranicích hasiči nachystali stovky pytlů s pískem pro případ potřeby.

Lipnicko

V Lipníku nad Bečvou byla již v noci svolána povodňová komise. Vytipovala místa na Bečvě, kam byly vyslány jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů, které zde od noci stavěly zábrany z pytlů s pískem, a to v Týně nad Bečvou a na několika místech přímo v Lipníku. Hasiči také utěsňovali některé propustky a chystali na stanici v Lipníku další pytle s pískem. Ráno zde Bečva dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Hasiči pravidelně monitorují hladinu řeky.

Přerovsko

Povodňová komise v Přerově zasedla už brzy nad ránem. Ve městě se bude stavět mobilní protipovodňové hrazení. V noci se preventivně pokládaly pytle s pískem v Dřevohosticích. Hasiči monitorovali také situaci v Beňově.

Ostatní místa v Olomouckém kraji

„Vydatný déšť komplikuje situaci v celém kraji. Do České Vsi na Jesenicku jsme vyjížděli k čerpání sklepa se zatopeným vozidlem, sklep čerpáme i v Lipové-Lázních. V Pňovicích a v Litovli čerpáme laguny. Ve Hvozdě a v Horce nad Moravou čerpáme sklepy. Nyní řešíme zatopené parkoviště v Komárově, kde voda ohrožuje místní domov pro seniory,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová. Hasiči na svých stanicích pro případ potřeby chystají pytle s pískem. Komunikují také s veliteli jednotek místních sborů dobrovolných hasičů a se starosty obcí a reagují na jejich požadavky. Toky průběžně monitorují.

Meteorologové pro dnešek vydali nejvyšší stupeň výstrahy před povodněmi na Přerovsku, Lipnicku, Hranicku a také na Mohelnicku, kde je Třebůvka také již na 3. stupni povodňové aktivity. Na ostatním území Olomouckého kraje mohou vodní toky dosáhnout 2. stupně povodňové aktivity. Vydatný déšť by měl po dnešním poledni ustávat, stejně tak i sněžení ve vyšších polohách na Jesenicku a Šumpersku.

Povodňová situace v ČR
Výstraha meteorologů 14. ho 10. 2020