Již přes pět desítek Jihočechů má žloutenkou. Nákazu mohl způsobit bramborový salát

ilustrační foto (zdroj HZS Jihočeského kraje)

JIHOČESKÝ KRAJ – Nejen koronavirus, ale také hepatitida typu A trápí v těchto dnech Jihočeský kraj. Hygienici zaznamenali již přes pět desítek lidí s touto nemocí. Pacienti s virovou „nemocí špinavých rukou“ budou soustředěni do Léčebny pro dlouhodobě nemocné v Českém Krumlově. Nově zrekonstruované prostory bylo nutné dovybavit a chybí také personál. S obojím dokázali a dokážou pomoci jihočeští profesionální hasiči.

Ke středečnímu večeru evidují hygienici v kraji celkem padesát čtyři pacienty, kteří onemocněli vysoce infekční virovou hepatitidou typu A. „První případy jsme zaznamenali před deseti dny. Na základě detailní depistáže můžeme konstatovat, že všechny dosavadní případy mají spojitost se stravovacím zařízením v blízkosti českobudějovického nádraží. To bylo okamžitě uzavřeno a proběhla v něm všechna potřebná sanitační opatření včetně dekontaminace prostor. Jako pravděpodobné vehikulum, tedy rizikové jídlo, se nám podle dosavadních zjištění jeví bramborový salát. Vzhledem k tomu, že zařízení vařilo asi stovku obědů denně, existuje riziko, že byly infikovány i další osoby,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V českokrumlovské nemocnici, kam budou převezeni pacienti s hepatitidou A, pomáhají hasiči. Ti převezli z nemocnic v Písku a Strakonicích do Českého Krumlova lůžka. „První převoz hasiči realizovali v pondělí 12. října, ve středu následoval převoz dalších lůžek,“ upřesnila jejich mluvčí Vendula Matějů.

Další pomoc bude pro českokrumlovskou nemocnici spočívat v poskytnutí příslušníků, kteří mají zdravotnické vzdělání. „Jihočeský sbor poskytnul několik svých příslušníků s odbornou kvalifikací zdravotnického záchranáře. Dva z nich budou sloužit v českokrumlovské nemocnici na dvanáctihodinové směně, další jsou pak připraveni na případné střídání,“ doplnila na závěr Matějů.