Policisté začali více kontrolovat. Za nedodržování opatření hrozí přísnější postihy

Foto: Policie ČR

VYSOČINA – Policisté se nyní více než dřív zaměří na dodržování mimořádných opatření, která byla zavedena k omezení šíření koronaviru. Lidé musí počítat nejen s častějšími policejními kontrolami, ale i s tím, že za neuposlechnutí výzvy policie může být uložena sankce až do výše 10 000 korun.

Každodenní policejní kontroly se týkají zejména restaurací, hospod a barů, nošení roušek a zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti. „Jen za včerejší operační den, tedy za uplynulých čtyřiadvacet hodin, jsme provedli na území Kraje Vysočina celkem 777 kontrol a při nich zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření,“ řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

„V rámci dosavadních kontrol jsme se vždy snažili působit na veřejnost především preventivně. Naši policisté lidem jejich povinnosti opakovaně vysvětlovali. Situace je ale nyní velmi vážná, proto i my musíme postupovat mnohem důrazněji a přísněji,“ řekl ředitel policie Kraje Vysočina Miloš Trojánek. Osoby, které by nereagovaly na výzvu policie, se dopouštějí přestupku a hrozí jim desetitisícová sankce.

Přísněji budou posuzovány také trestné činy

Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé nemoci a další. Za krádež v období nouzového stavu hrozí nyní až osm let pobytu za mřížemi. „Jen v uplynulém týdnu jsme takových případů řešili v našem kraji cekem deset – v devíti případech se jednalo o trestný čin krádeže a v jednom případě o trestný čin podvodu,“ dodala Dana Čírtková.