Zřícenina hradu Starý Herštejn v srdci Českého lesa je odvěkým strážcem hranice 

Zřícenina hradu Starý Herštejn, Plzeňský kraj. Zdroj: svazekdomazlicko.cz. Foto: Jiří Mareš

Na strmém kopci uprostřed hvozdů Českého lesa na Domažlicku se ukrývá zřícenina hradu Starý Herštejn. Objevte oblíbené místo vycházek a toulek a poznejte přírodu i historii zdejšího regionu. Středověký hrádek, který prošel obnovou, vám díky opravené věži opět nabídne krásný výhled do kraje.

Kudy ke zřícenině?

Starý Herštejn je nejlépe přístupný z Vranovského sedla nad Pivoní, kde je malé přírodní parkoviště. Odtud je třeba pokračovat pěknou lesní stezkou cca 1,5 km ke Starému Herštejnu (červené značení, součást tzv. Baarovy cesty). Tato krásná páteřní a zčásti hřebenová turistická trasa (mezi Sádkem a Starým Herštejnem) nabízí krásné výhledy na Český a Bavorský les a milovníci pěší turistiky budou určitě nadšeni.

Poznejte Starý Herštejn

Starý Herštejn byl původně jedním ze strážních hradů, které na pomezí Čech a Bavorska vznikaly již před 13. stoletím. Sloužil jednak k ochraně blízké řezenské obchodní stezky, ale také k ochraně území před vpádem nepřítele. Hrad byl zpustošen během husitských válek a stal se útočištěm loupeživých band.
V době tzv. Studené války toto strategické místo zase využívala československá armáda ke střežení vzdušného prostoru. 

Záchrana zříceniny

Začátkem 21. století začaly okolní obce usilovat o opravu zříceniny a v roce 2020 bylo jejich úsilí odměněno. Díky přeshraničnímu projektu spolufinancovanému Evropským fondem pro regionální rozvoj bylo možné revitalizovat nejen Starý Herštejn, ale také vybrané bavorské krajinné dominanty. Všechna tato místo jsou svědci dávných událostí, společné historie, jsou součástí našeho přírodního a kulturního dědictví.

Slavnostní otevření hradní zříceniny

V září letošního roku byl Starý Herštejn opět zpřístupněn veřejnosti. Dozděná věž byla pobořena v roce 1510, takže naposledy se odtud někdo mohl rozhlížet před více než 500 lety. Vyhlídkový ochoz je vybaven po celém obvodu popisem krajiny, na kterou se právě díváte. Další zajímavostí je, že ke stavebním úpravám byl použit kámen sesbíraný v okolí věže, tedy z velké části pravděpodobně původní kámen (věž byla zbořena odstřelem).

Turistické informace

Vstup na zříceninu je volný, je však třeba dbát zvýšené opatrnosti – i přes úpravu problematického přístupu je výstup k věži mírně náročný a pro starší osoby a osoby špatně se pohybující může být problematický.

Místo

Plzeňský kraj, okres Domažlice, Poběžovice

Kontakt

Turistické informační centrum Poběžovice
náměstí Míru 210, 345 22 Poběžovice
tel.: +420 379 497 889, +420 730 890 861
e-mail:
info@pobezovice.cz
www.pobezovice.cz

Svazek Domažlicko
345 31  Babylon 27
e-mail:
info@svazekdomazlicko.cz
www.svazekdomazlicko.cz