Když se setká karanténa s dovolenou. Může po vás zaměstnavatel chtít, abyste si místo karantény vzali dovolenou?

Ilustrační foto

Skokově přibývá nejen nemocných, ale také lidí v karanténě. Situace je čím dál tím složitější pro všechny strany – nemocné či potenciálně nakažlivé zaměstnance, jejich zaměstnavatele a také přetížené lékaře. Pro zaměstnavatele by bylo jednodušší, kdyby si zaměstnanec místo karantény vzal dovolenou. Může mu to však nařídit? A co když vás jakožto zaměstnance postihne karanténa právě na dovolené? I když momentální deštivé počasí k dovolené příliš nevybízí, mnoho lidí si plánuje spojit svou dovolenou právě s postupně se blížícími státními svátky a nakonec i Vánoci.

Karanténa a nemocenská vás vyjde finančně nastejno

Jestliže je zaměstnanci nařízena karanténa, jde o překážku v práci na straně zaměstnance, při které mu přísluší náhrada mzdy nebo platu stejně jako v případě, kdy je dočasně práce neschopen. O tomto hovoří § 191 a 192 zákoníku práce. Takže ať už doma skutečně marodíte, nebo jste „jen“ na karanténě, dostanete stejné peníze, a to ve výši 60 % základu své průměrné mzdy či platu. O tom, že jste v karanténě, musíte svého zaměstnavatele co nejdříve informovat, přičemž on je povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit. Jako zaměstnanec máte právo na náhradu mzdy, resp. platu, od zaměstnavatele za období prvních 14 kalendářních dní a to s tím, že tato náhrada přísluší za pracovní dny a za svátky. Poměrně novou věcí je, že vám zaměstnavatel proplatí již také první tři dny.

Minimální doba karantény byla v září zkrácena ze 14 na 10 dní. Pokud by se váš pobyt v karanténě z nějakého důvodu protáhl, od 15 dne karantény (toto platí i pro nemoc), budete pobírat nemocenskou, kterou vám bude vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení. Na rozdíl od náhrady mzdy (vyplácí zaměstnavatel prvních 14 dnů), je vám nemocenská vyplácena za každý kalendářní den, tedy také za sobotu či neděli.

Karanténa a dovolená

Je důležité vědět, že vám zaměstnavatel nemůže nařídit čerpání dovolené v době trvající karantény, totéž platí pro nemocenskou.

Pokud jste však začali čerpat  dovolenou před tím, než vám byla nařízena karanténa, tedy měli jste tu smůlu, že karanténa vás „přepadla“ na dovolené, pak nemůžete dovolenou z důvodu karantény přerušit, ale ta se stává její součástí. Zákoník práce totiž karanténu neuvádí mezi důvody, kvůli kterým se dovolená přerušuje (§ 219 odst. 1 zákoníku práce). Naopak, u pracovní neschopnosti z důvodu nemoci by se vám dovolená přerušila a vy byste nastoupili na nemocenskou.