
TŘEBÍČ – Na náměstí v Třebíčí pokračuje i v říjnu archeologický průzkum. Přibývá tak dalších artefaktů, ale i nemovitých nálezů, jako jsou různé kamenné či dřevěné konstrukce, zahloubené objekty a podobně. Ty nejstarší z nich spadají do doby 12.-13. století.
Nedaleko radnice odkryli archeologové pozůstatek ploché kamenné konstrukce, jedná se pravděpodobně o pec z doby před vznikem města z 12. až z počátku 13. století. „Objevili jsme několik úseků pozdně středověké až raně novověké kamenné kanalizace, novověké větvě dřevěných vodovodů, pozůstatky nadzemních staveb v podobě kůlových konstrukcí a kamenný základ pro nadzemní dřevěnou stavbu (pravděpodobně krám),“ popsal nálezy hlavní archeolog Aleš Hoch.
Mezi množstvím keramiky a zvířecích kostí objevili archeologové také podkovy, nože, hřeby, jehly, rybářské háčky, misky, lžičky, přezky z obuvi, šperky nebo mince. „Z posledních artefaktů, které ke sbírce přibyly, je to například nožík s dřevěnou rukojetí ze 14. století, prsten datovaný do 1. poloviny 14. století nebo vodovodní potrubí (16. – 18. století),“ doplnil starosta města Pavel Pacal.



Po ukončení archeologického výzkumu budou nálezy vystaveny v třebíčském muzeu.