Kraj probíral o situaci kolem covidu. Jednalo se o odběrovém místě i o péči o pacienty

Předmětem jednání byla i situace u odběrového místa ve Zlíně. Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hejtman Jiří Čunek svolal v pátek krajský krizový štáb. Probírala se aktuální epidemiologická situace v regionu i možná změna odběrového místa ve zlínské nemocnici. Předmětem jednání byla také péče o covidové pacienty, kteří již nepotřebují intenzivní péči.

Kraj se snažil vyřešit situaci u stávajícího odběrového místa v Baťově nemocnici, kam jsou směřováni lidé s podezřením na koronavirus i samoplátci a kde se prakticky dennodenně tvoří kolony. „Jednali jsme o možnosti udělat z cesty od nemocnice k Příluku jednosměrku, aby lidé ve svých vozidlech nestáli v místech, kde je to nevhodné, což se teď děje. O pomoc jsme požádali policisty,“ sdělil hejtman Jiří Čunek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Diskutovalo se také o tom, jak uvolňovat potřebná lůžka v nemocnicích a kam umístit pacienty, kteří už nevyžadují intenzivní péči. Následná péče by mohla být poskytována v náhradních ubytovacích kapacitách. „Tipujeme objekty, které budou v případě potřeby využity k ubytování pacientů, kteří již nepotřebují intenzivní péči. V jednání je i možnost využití speciálních stanů. Připravujeme se na různé varianty, musíme mít zálohy,“ uvedl Jiří Čunek.

Podle hejtmana je také důležitá pomoc rodiny. „Pokud zdravotníci řeknou, že pacient už nemusí být v nemocnici, je důležité, aby se o něj postarali doma rodinní příslušníci. Apelujeme tedy na rodiny, aby si své blízké brali z nemocnic co nejdříve domů, protože v domácím prostředí je pacient ohrožen možností nákazy daleko méně než v nemocnici. Kapacitu v nemocnicích musíme mít připravenou pro naléhavé případy,“ zdůraznil Jiří unek.

Vláda už uložila pracovní povinnost studentům vybraných ročníků lékařských fakult. „Studenti by mohli částečně vyřešit nedostatek zdravotníků. Pomoci by mohli i ambulantní specialisté, kteří by v nemocnicích mohli převzít péči o pacienty dle své odbornosti. Spolupráci nabídly také menší nemocnice ve Zlínském kraji,“ doplnil Robert Pekaj, vedoucí Oddělení pro zvláštní úkoly a bezpečnostní ředitel.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví je ve Zlínském kraji 6496 nakažených koronavirem. V souvislosti s covidem-19 bylo doposud zaznamenáno 60 úmrtí.