Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHLAVA – Nemocnice v Jihlavě omezila v minulém týdnu plánovanou péči. Důvodem jsou přibývající počty pacientů s onemocněním covid-19, mnohdy s těžkým průběhem. Od tohoto týdne omezuje nemocnice i ambulantní péči. Netýká se to akutních zákroků nebo operací, jejichž odložení by mohlo ohrozit stav pacienta.

Pacienti s těžším průběhem nemoci potřebují většinou i několik týdnů plicní ventilaci, a to zase vyžaduje přístroje a vyškolený personál. „Tím, že omezíme péči u výkonů, které snesou odklad, dokážeme posílit a zajistit péči tam, kde je aktuálně potřeba,“ vysvětlil ředitel nemocnice Lukáš Velev.

V jihlavské nemocnici je nyní hospitalizováno 82 pacientů s onemocněním covid-19, z nichž je 20 bezpříznakových, 23 v lehkém stavu, 29 ve středně těžkém stavu a 10 lidí ve stavu kritickém. „Péče o pacienty na umělé plicní ventilaci je náročná. Na jednoho pacienta musíme počítat tři zdravotníky. Navíc ti musí být v ochranných oblecích, kdy si nemůžete dojít na toaletu, najíst se, napít. Pokud něco z toho chcete udělat, musíte si vše svléct. Pobyt v oblecích je nekomfortní, člověk se potí, nedá se dobře dýchat, málo slyšíte,“ popsal Lukáš Velev.

Pacienty s covid-19 soustřeďuje nemocnice nejen na infekčním oddělení, ale i na ARO, interní JIP, plicním oddělení a ORL. V nemocnici v současné době přibývá také nemocného personálu. Z celkového počtu 1300 zaměstnanců je 138 pozitivních. Nemocnice kvůli tomu již uzavřela jednu stanici onkologického oddělení.