Babybox s číslem 77 je v Praze 8. Na velmi neobvyklém místě

Zdroj: MČ Praha 8

PRAHA – Praha má již čtyři babyboxy. Ten poslední byl instalován v Praze 8, na vratech Libeňského zámku. Za patnáct let babyboxy pomohly zachránit 212 odložených dětí.

Umístěním babyboxu na Libeňském zámku chceme pomoci eliminovat případy, kdy se novopečená maminka zkratkovitě zbaví miminka s tragickými následky,“ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros. Také poděkoval otci všech babyboxů panu Hessovi a paní starostce Prahy 2 Janě Černochové, která zástupcům osmičkové radnice předvedla babybox fungující na radnici Prahy 2 a přispěla cennými radami. Od počátku fungování babyboxů v České republice, tedy celých patnáct let, bylo takto zachráněno 212 dětí.

V Praze jsou celkem čtyři babyboxy. První byl původně instalován na Hloubětínský zámeček v Praze 9, v minulém roce byl přemístěn na objekt Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, do Šrobárovy ulice. Druhý babybox je na budově radnice v Praze 2, třetí na budově radnice Prahy 6. Čtvrtým je babybox s pořadovým číslem sedmasedmdesát, v Praze 8. Jedná se o ventilovanou a vytápěnou schránku na sedmatřicet stupňů Celsia. Je napojena na stálou službu a čidla reagují na zvuk, pohyb a také na zatížení vaničky. Ihned jsou vyrozuměni příslušní pracovníci, ovšem ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Když vítám občánky Prahy 8, pronáším přání, aby se jim splnily sny. Babyboxu bych přála, aby se rodiče snažili najít lepší cestu, a aby babybox byl tím posledním řešením. Pevně doufám, že jeho alarm zůstane dlouho potichu a věřím, že jsme možná zabránili zbytečnému neštěstí,“ dodala místostarostka Prahy 8 pro zdravotnictví a sociální služby Vladimíra Ludková. Pražské babyboxy dosud zachránily téměř čtyřicet nechtěných dětí. Nový babybox je umístěn na vratech v ulici U Libeňského zámku, přímo naproti budově gymnázia. Svatebčané se tady nemusí obávat, že by jim schránka ovlivnila fotografie pořizované v průčelí zámku.