Covid-19 na jihu Čech: Od pátku do neděle přibylo 1 684 nových případů

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Od pátku do neděle přibylo na jihu Čech 1 684 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Jenom za uplynulých 24 hodin pak zaznamenali hygienici 587 případů. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 2 913 a aktuálně pozitivních 5 171 osob. Od března zemřelo v kraji v souvislosti s koronavirem celkem 50 lidí.

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 081 suspektních vzorků a 49 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k nedělní osmnácté hodině 587 pozitivních případů. K nemocným přibylo 304 žen a 283 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (240), Jindřichohradecku (90), Táborsku (72) a Strakonicku (60).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Ve sto pětadvaceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, v pětatřiceti ve škole a v pětatřiceti v zaměstnání. Onemocnělo také 18 zdravotníků a šestadvacet případů se týkalo pracovníků či klientů sociálních služeb. Šest osob se infikovalo v rámci sportovních aktivit. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit. Stává se nám bohužel, že se není možné kontaktovaným osobám opakovaně dovolat. Jde spíše o jednotky případů, ale v současné době, kdy jsme za posledních pět dnů zaznamenali čtyřikrát rekordní počet nových případů, chci požádat kontaktované osoby o ohleduplnost a spolupráci. Telefonát trvá několik minut a jejich údaje jsou pro úspěšnou depistáž nepostradatelné,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 5 171 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 901 na Českobudějovicku, 889 na Táborsku, 622 na Písecku, 582 na Jindřichohradecku, 487 na Strakonicku, 348 na Českokrumlovsku a 342 na Prachaticku. Padesát nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.

„Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem šedesát dva tisíc čtyři sta šest osob. V povinné karanténě se k nedělní osmnácté hodině nacházelo dva tisíce tři sta dvacet dva osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v neděli zvýšil o čtyřicet devět na celkových osm tisíc pět set třicet sedm,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.