Ministr Prymula se omluvil starostovi Uherského Hradiště

Ilustrační foto

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Slovní přestřelka mezi ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou a starostou Uherského Hradiště Stanislavem Blahou se zdá být u konce. Výměnu názorů způsobenou oznámením o plošném testování uzavřel nedělní telefonát, při kterém se ministr omluvil. Informoval o tom starosta Blaha na svém facebookovém profilu.

Příčinou rozepře bylo prohlášení ministra minulou středu. Ve videu uveřejněném na Twitteru reagoval na otázku ohledně spolehlivosti antigenních testů, které mají být použity při plošném testování, v porovnání s dosavadními PCR testy. „Abychom podložili, že je skutečně srovnatelná účinnost obou těchto testů, tak proběhne pilotní projekt, který bude v lokalitě, která je v tuto chvíli velmi postižena, a to je Uherské Hradiště,“ uvedl ministr ve videu.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Starostovi Blahovi se nelíbilo, že radnici o záměru nikdo neinformoval a vše se dozvěděl z Twitteru. Dodal, že lidé v Hradišti si nezaslouží být pokusnými králíky.

Na prohlášení ministr reagoval v sobotu. „Musím říct, že odpověď pana starosty mě velmi překvapila, protože jestli probíhal nějaký experiment, tak to byly různé slavnosti, které byly v daném regionu a které zapříčinily obrovský nárůst. Jsme v tuto chvíli v situaci, kdy chceme pomáhat regionům, které mají největší problémy, a testování určitě není žádný experiment. Myslím si, že se používá v řadě zemí a my to nabízíme. Pokud si Uherské Hradiště myslí, že zvládne situaci samo, nemusíme se angažovat,“ sdělil Roman Prymula v uveřejněném videu.

Hradiště pomoc chce, prohlásil starosta

Vše si měli oba aktéři vysvětlit v nedělním telefonátu. „Pan ministr Prymula mi dnes zavolal a omluvil se. Opravdu si tohoto kroku cením,“ konstatoval starosta Blaha.

Zároveň se ohradil proti spekulaci, že Uherské Hradiště pomoc odmítá. „Potřebujeme každou ruku, každého lékaře, každého zdravotníka. V tom byla také naše největší obava – kdo bude testovat, když doktory potřebujeme u lůžek? Jak to celé bude probíhat? Kdy a kde se to má odehrát? Nevěděli jsme nic. Proto jsem se ohradil proti komunikaci, která v lidech vzbuzovala, už v tak vypjaté situaci, jen větší zmatek a strach,“ vysvětlil Stanislav Blaha.

Oba v telefonu také řešili plošné testování na covid, které má začít na Uherskohradišťsku. „Nemohu vám zatím říct nic k tomu, kdy testování začne nebo jak bude organizované. Není o tom dosud rozhodnuto. A ani bych si to nedovolil hodnotit – nejsem epidemiolog, jsem starosta. A proto jsem podniknul všechny kroky k tomu, abych se s ministrem zdravotnictví spojil a pokusil se chaos, který u nás tato zpráva způsobila, uklidnit,“ uvedl Blaha.

Počty nakažených na Uherskohradišťsku stále rostou, přeskočilo ho ale Zlínsko

Za posledních sedm dnů se Uherskohradišťsko dostalo z hlediska šíření koronaviru na čtvrté místo v celorepublikovém žebříčku. V čele stojí okres Plzeň-sever se 756 nakaženými na 100 000 obyvatel, následuje Zlínsko se 754, Plzeň-město se 703 a jako čtvrté je Uherskohradišťsko se 697,5 nemocnými na 100 000 obyvatel.