Nemocnici Znojmo začíná chybět personál. Zatím vypomáhají studenti

zdroj: Nemocnice Znojmo

ZNOJMO- Současná epidemiologická situace postihuje i největší krajskou nemocnici ve Znojmě. Narůstá v ní počet hospitalizovaných pacientů s COVID-19. Rostou také počty nakažených mezi personálem, což se stává velkým problémem.

Ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík přiblížil aktuální stav:  „Nemocnice má dostatek lůžek včetně přístrojového vybavení, ale problém je chybějící personál, který by se o pacienty staral. Máme 64 zaměstnanců, kteří jsou buď pozitivní, nebo jsou v karanténě a nemohou práci vykonávat, protože mají příznaky nemoci,“ uvedl Pavlík. V tuto chvíli v nemocnici pracuje 1 medička z plzeňské fakulty. Mediků by bylo potřeba minimálně 25. Nemocnice Znojmo požádala o spolupráci Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a doufá, že se podaří získat větší počet mediků na výpomoc. Nemocnici se však dobrovolně nahlásili studenti SZŠ a VOŠ zdravotních. „Jsme rádi za každou pomoc, v tomto týdnu nastoupilo na brigádu 48 studentů, u kterých nám jejich zapojení do práce trochu komplikuje distanční výuka, kdy musíme logisticky připravit směny v návaznosti právě na jejich časové možnosti,“ popsala Jana Vacková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Znojmo. Ze znojemské SZŠ a VOŠ zdravotní je 45 studentů, 2 studenti jsou z jihlavské a 1 studentka z brněnské školy. O víkendu se personální situace vyhrotila natolik, že byly na pomoc povolány učitelky SZŠ a VOŠ zdravotní ve Znojmě. „Všechny dámy znají prostředí, protože zde zajišťují odborný výcvik, jsou pro nás velkou pomocí a patří jim velký dík,“ sdělil Pavlík. Jak studenti, tak učitelé jsou zařazování na standardní oddělení nemocnice, k pacientům s covidem jsou směřováni zaměstnanci nemocnice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V současné chvíli má nemocnice v provozu 5 lůžkových jednotek pro pacienty s covidem. V tuto chvíli pečuje o 77 pacientů, dalších 9 čeká na výsledek testu. V péči Anesteziologicko-resuscitačního oddělení jsou 3 pacienti na umělé plicní ventilaci. „Přes všechny skutečnosti nadále poskytujeme akutní neodkladnou péči, včetně péče onkologické. Pro tuto péči máme stále vyblokovanou a nedotknutelnou kapacitu lůžek, přístrojového vybavení a personálu. Řada změn, nových covidových jednotek, stěhování lůžek a přístrojů probíhalo svépomoci a v řádech hodin. Pokud se bude personální problém prohlubovat, bude nemocnice nucena částečně omezit ambulantní péči. Naší prioritou je, aby se měl o pacienty kdo starat, ať již o pozitivní s covidem nebo o ty, kteří péči potřebují, protože mají jiný zdravotní problém. Cílem je, aby tento černý scénář, kdy nebudou zdravotníci, v nemocnici nikdy nenastal, a k tomu nám může pomoci veřejnost svou vlastní odpovědností a dodržováním vládních opatření,“ uzavřel Pavlík.