Online nákupy zažívají díky aktuální krizi rozmach

Díky aktuální pandemii se velká část nákupů přesouvá na internet. Nejdříve z nutnosti, kdy byly všechny obchody zavřené, a následně z důvodu většího pohodlí, kdy si lidé již na nakupování online více zvykli. Jak to tedy s nákupy přes internet je?

Slyší češi jen na slevy?

Často můžeme slyšet, že češi jsou národ milovníků slev a různých slevových akcí. Sice na tom něco málo pravdy být může, ale rozhodně to není tak černobílé. Například různé slevové akce, jako je Black Friday se sice těší velké přízni spousty lidí (Alza.cz pořádá třeba Black Friday hned několikrát do roka), ale ve které zemi tomu je jinak? Nákupní šílenství během Black Friday dosahuje třeba v USA mnohem větších rozměrů a nám bližší Poláci či Holanďani jsou v celé Evropě vyhlášeni jako opravdoví šetřílci. Češi tedy určitě na slevy slyší, ale za spoustu národů stále ještě v mnohém zaostávají.
Nakupování na internetu má tu výhodu, že můžete opravdu rychle a během krátké chvilky zjistit, která z nabízených cen je pro vás ta nejvýhodnější a ušetřit můžete ještě třeba se slevovým kuponem, pokud daný obchodník nějakou tu slevu zrovna aktuálně nabízí.

Lékárnám se daří

Pokud bychom měli jmenovat hlavně jeden obor či segment internetových nákupů, který zažil díky aktuální krizi opravdu největší nárůst objednávek, byly by to internetové lékárny. Česko patří k několika málo zemím, kde je prodej léků přes internet dovolený (stále lze zakoupit pouze léky, které nejsou na předpis) a tomuto segmentu se u nás opravdu daří. Internetové lékárny jako Pilulka.cz, Drmax.cz či Benu.cz zažívají strmý nárůst objednávek z eshopu a opravdu se není čemu divit. Přes internet můžete jednoduše, pohodlně a rychle koupit všechny volně prodejné léky, které vám přijdou přímo domů a často nemusíte za dopravu ani nic platit.

Jak na tom je stav české ecommerce?

České internetové obchodování patří mezi ty nejrozvinutější v Evropě. Můžeme se pyšnit rekordním počtem eshopů v přepočtu na obyvatele nebo službami, které jistě každý zákazník ocení a přitom se nejedná o žádnou samozřejmost. Příkladem může být doprava zdarma, kterou řada eshopů nabízí nebo doručení do druhého dne. Máme zkrátka dobré podmínky pro nakupování na internetu, které lze směle srovnávat se západní Evropou. To je také důvod toho, proč si našeho relativně malého trhu začali všímat i velcí hráči, jako je Zalando, AboutYou.cz nebo dokonce i Amazon.
Ceny internetových obchodů jsou u nás poměrně příznivé (přestože je stále nelze srovnávat s cenami na Amazonu), zároveň rozšíření internetu je u nás na vysoké úrovni a nákup přes internet si u nás vyzkoušela již většina obyvatel.
O rozšíření tuzemské ecommerce také svědčí fakt, že jsou u nás ve velké míře zastoupené i služby nabízející cashback, slevové kupony nebo porovnání cen v internetových obchodech.