KORONAVIRUS: Od středy roušky i venku a v autech. Diskuse o lockdownu není zatím na stole, oznámil Roman Prymula

Zdroj online vysílání

Česko – V Česku stále dochází k enormnímu exponenciálnímu nárůstu covid-pozitivních. Ze strany některých vládních představitelů se tak objevily výroky týkající se možného lockdownu. Diskusi o něm zatím ale ministr zdravotnictví odmítá. Od středy však zároveň zavádí další dílčí korona-opatření…

Ačkoliv dnes vláda jednala o mnoha různých věcech, tím, čím společnost aktuálně žije, je samozřejmě koronavirus. V Česku již od minulého týdne platí poměrně tvrdá protikoronavirová omezení – jsou uzavřeny školy, ale i restaurace, všechny kulturní instituce a také rozličná sportoviště. V podstatě by se tak dalo říci, že jediným možným dalším krokem je tolik obávaný lockdown. Přesto ministr zdravotnictví dnes přišel s dalším korekcemi v již zavedených opatřeních. „Již zavedená základní opatření musí platit minimálně 14 dnů, abychom viděli jejich dopad. Ta, která zavádíme nyní, jsou spíše kosmetická, nijak zásadně nelimitují ekonomiku. O lockdownu by se tento týden diskutovat nemělo, důležitá budou aktuální čísla,“ uvedl tak na brífinku po vládním jednání Roman Prymula.

„Pro občany bude důležité, že jsme udělali jedno opatření s plošným dopadem. Jedná se o zavedení roušek ve vnějším prostředí,“ oznámil Prymula. Počínaje středou tak ve všech zastavěných prostorách budou roušky povinné, a to v případě, pokud se setkají dva lidé, kteří nejsou z jedné rodiny a jejich vzájemná vzdálenost bude menší než 2 metry. Roušky pak nadále nebudou nutné mimo zastavěné oblasti. Naopak ochrana nosu a úst bude povinná také v automobilech za předpokladu, že v něm nepojedou lidé, kteří jsou z jedné rodiny.

Prymula také oznámil, že vláda přijala opatření týkající se poskytování optimální péče v rozličných sociálních zařízeních. V prvé řadě tak všechna budou povinna hlásit centrálně určenému orgánu covid-pozitivní klienty, a to v limitu jedné hodiny, totéž pak platí také pro rapidní zhoršení zdravotního stavu nakažených klientů. Tyto informace jsou podle Prymulových slov nutné k tomu, aby bylo možné efektivně celou situaci řídit a předejít tomu, aby např. docházelo k nežádoucí kumulaci pacientů. V řadě druhé by pak měla zařízení sociální péče vyčlenit prostory pro covid-pozitivní tak, aby nedocházelo k jejich kontaktu s osobami, které jsou zdravé. „Toto opatření bylo vydáno tak, abychom byli schopni maximalizovat péči o pozitivní pacienty v zařízeních sociální péče – opatření tak nabádá k oddělení prostorů pro osoby pozitivní a prostorů pro osoby negativní,“ uvedl ministr zdravotnictví. Ruku v ruce s tím pak jde i povinnost vyčlenit adekvátní personál, sledovat zdravotní stav všech (jak klientů, tak i pracovníků) a připravit i režimová hygienická opaření tak, aby nedocházelo k šíření nákazy. „Všechna opatření jsou nezbytná, to poslední vychází se stávající situace, která se v posledních dnech zhoršuje a rostou počty covid-pozitivních mezi seniory,“ uzavřel Prymula.

Korona-pomoc

V souvislosti s pomocí pro sektory, které jsou protikoronavirovými opatřeními zasaženy, pak vláda projednala také pomoc pro subjekty činné ve filmovém průmyslu (na ně totiž program COVID-Kultura nemyslí), stejně tak byl tematizován program COVID-Cestovná ruch – ten rozdělí finanční pomoc do tří základních oblastí, a tedy na podporu cestovních kanceláří, cestovních agentura a také průvodců.

Schodek státního rozpočtu pro rok 2021

Kromě toho, že vláda opět jednala o tom, jak brzdit šíření koronaviru, byl tématem také návrh státního rozpočtu pro nadcházející rok. Podle slov ministryně financí Aleny Schillerové tak vláda schválila schodek ve výši 320 miliard Kč. „Mezi nejvýznamnější výdaje vedle investic patří zvýšení průměrného starobního důchodu o 839 Kč, zvýšení platby státu do veřejného zdravotního pojištění, zvýšení kapitálových výdajů a navýšení výdajů do školství o 20 miliard,“ shrnula Schillerová. Konkrétně na platy učitelů by z avizovaných 20 mld. mělo být vyčleněno 13 mld. a průměrný plat učitelů by měl v příštím roce činit 45 450 Kč hrubého. Současně se zvýší také objem peněz pro nepedagogické pracovníky v regionálním školství (to vše v souladu s programovým prohlášením vlády).